Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за дипломатическата служба, които регламентират отзоваването на дипломати, които са били агенти на бившата Държавна сигурност.
В подкрепа на приетите изменения в закона гласуваха 129 депутати, а 31 бяха против.
Ветото на президента бе отхвърлено с гласовете на депутатите от ГЕРБ, "Атака" и Синята коалиция. БСП и ДПС подкрепиха аргументите на държавния глава.
До края на годината България няма да бъде представлявана от дипломати, които са били част от системата на бившата ДС, заяви министърът на външните работи Николай Младенов след прегласуването на промените.
Който смята, че трябва да защитава присъствието на този кръг на ДС в българската дипломация, нека го оспорва пред Конституционния съд, но да знае, че ще носи отговорността за залепване на огромно петно върху името и образа на България, посочи той.
Промените на закона бяха изготвени от правителството и приети на второ четене от парламента на 14 юли.
Тогава мнозинството реши посланиците, сътрудничили на бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, да бъдат освободени от заеманите публични длъжности.
Променя се и нормативната уредба, която се отнася до кариерното развитие, предвиждат се структурни изменения в МВнР.
В края на юли президентът върна промените в закона за ново обсъждане в парламента.
С промените в Закона за дипломатическата служба не може да се говори за монополизиране на външната политика, каза Николай Младенов пред депутатите.
Външният министър не се съгласи с повечето от критиките на президента и ги определи като неоснователни.
Назначенията вече ще се осъществяват на базата на открит конкурс, а не субективно от министъра на външните работи, каза Младенов. Той допълни, че с въвеждането на конкурсното начало ще има по-гъвкав модел и ще се преустанови "фриволното" назначаване в МВнР.
Според министъра не може принадлежността към ДС да се определя като "социален признак", както посочва президентът.
Дипломатите, принадлежали към ДС, са били в служебно-трудово, доброволно правоотношение и затова ограничението в закона не може да се определи като дискриминационно.
Венцислав Лаков от "Атака" посочи, че не могат да подкрепят ветото, наложено от президента Георги Първанов, защото "става въпрос за чист конфликт на интереси - агент Гоце брани своите колеги, които е назначил със свои укази в дипломатическата служба".
Синята коалиция подкрепя промените в закона, защото министърът на външните работи предприе необходимите действия, за да превърне дипломатическата служба в наистина европейска, отбеляза Асен Агов.
От ДПС обявиха, че подкрепят аргументите на президента да наложи вето върху промените в закона. Юнал Лютфи посочи, че измененията са насочени към засилване на правомощията на министъра на външните работи.
Зам.-председателят на парламентарната група на "Коалиция за България" Ангел Найденов посочи, че бързането с разглеждането на ветото издава в известна степен гузност и желание колкото се може по-бързо да се реши въпросът с отзоваването на посланиците с агентурно минало. Всичко това е израз на едно огромно лицемерие, смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!