До 2020 г. общините в България с население от над 10 хиляди души трябва да започнат да рециклират поне половината от битовите си отпадъци.
Това е записано в новия Закон за управление на отпадъците, приет днес на второ четене от Народното събрание, след обсъждания, които продължиха повече от година.
Законът задължава до две години кметовете да осигурят площадки за разделно събиране на отпадъци в населените места с над 10 000 жители на територията на общината.
Целта е до 2020 г. да има подготовка за повторна употреба и рециклиране на отпадъчни материали, включващи хартия и картон, метал, пластмаса и стъкло от домакинствата и подобни отпадъци от други източници на не по-малко от 50% от общото тегло на тези отпадъци.
Според зам.-министъра на околната среда Евдокия Манева една такава площадка за разделно събирани отпадъци, каквато трябва да има на територията на общините до две години, ще струва не повече от 300 хил.лв.
На възраженията на опозицията, че на общините липсва такъв финансов ресурс, тя отговори, че правителството не иска да санкционира кметовете, а да им помогне.
В предприятието за управление на средства за околна среда има финансов ресурс, с който ще подпомогнем общините да изградят тези площадки, посочи тя.
Приети бяха и новите правила за площадките за черни и цветни метали
Именно те предизикаха серия от протести на фирми, занимаващи се със скрап.
Още по време на споровете и дебатите по тези правила Конституционният съд отмени спорната разпоредба, според която пунктовете за скрап трябва да са на места, определени от общи устройствени планове.
С такива планове разполагат много малко общини в страната и затова разпоредбата щеше да доведе до затварянето на огромната част от площадките за метали у нас.
Окончателно приетите правила остават както досега - за площадка за търговия със скрап ще е необходимо само тя да е определена от устройствен план, дори и той да е подробен, а не общ.
Отсега нататък Министерството на околната среда и водите ще издава разрешенията за търговия със скрап, а търговците могат да кандидатстват за тях в рамките на половин година от влизането в сила на новия закон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!