П оправките в новия закон за Сметната палата ще я превърнат в наказателна бригада или раздавач на индулгенции. Институцията се депрофесионализира и се създават условия тя да работи под натиска на партийни централи. Това заяви пред Би Ти Ви председателят на палатата Валери Димитров.
Става дума за реставрация на порочен модел. Мотивите са образец на професионално невежество и демагогия, няма нито един смислен аргумент, категоричен е Валери Димитров.
"Имало еднолично ръководство, което било много опасно и трябвало да се смени с голяма колегия", посочи мотивите на вносителите Димитров. Той заяви, че и сега работят колегиално с двамата му заместници и вземат решенията с консенсус.
Димитров заяви, че новият закон дава възможност непрофесионалисти да застанат начело на Сметната палата. "Всеки домакин или началник-склад с икономическо образование, или адвокат по семейно право, ще може да стане шеф на Сметната палата", обясни Димитров.
Освен това колегията начело на институцията ще се избира по партийно квотен принцип. Според Димитров това има смисъл, само ако управляващи и опозиция са представени по равно в ръководството на палатата. "Ще се работи под натиска на партийни централни, ще искат приятни и удобни докладчета", предрече Димитров.
Той обясни, че палатата одитира декларациите на политиците, сделките в енергетиката, разходите по електронното правителство и др. големи проекти, поради което е изключително важно да бъде високопрофесионална и независима.
Той подчерта, че досега Сметната палата не е написала нито един поръчков доклад и призова вносителя на поправките в закона Йордан Цонев да изложи аргументите си пред него и заместниците му по телевизията, "ако му стиска".
Преди седмица Йордан Цонев каза, че Сметната палата се е превърнала с едноличен орган с един председател и обяви, че внася проект за промени в Закона за Сметната палата, за да се формира колективно ръководство.
От палатата изпратиха становище до НС, в което излагат професионалните си аргументи против предложените промени. Предлаганият модел е на колективната безотговорност и междупартийните сделки, удобен за натиск и манипулиране, заявиха от настоящото ръководство на институцията.
Последва и международна реакция, след като евродепутат, член на комисията по бюджетен контрол в ЕП, изрази загрижеността си за независимостта на българската Сметна палата. Реформаторският блок също реагира остро, като нарече проекта за промени "опит да се овладее единствената независима институция, която контролира бюджетните разходи в България" и сравни този опит с назначението на Делян Пеевски за председател на ДАНС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!