Започва процес по цялостна реформа на държавната администрация, заяви днес финансовият министър Симеон Дянков, предаде в. "Дневник".
Той ще отнеме няколко месеца и ще тече успоредно с бюджетната процедура за следващата година.
Реформата ще регламентира кои функции ще се закрият, на кои ще се постави приоритет и съответно къде е необходимо да се съкращават държавни служители или пък в някои звена дори числеността да се увеличи.
Реформата ще касае и заплащането на служителите, тъй като с допълнителните материални стимули то надхвърля дори министерските възнаграждения.
Симеон Дянков поясни, че не е редно в отделните министерства и агенции служители със сходни функции и образование още от самото си постъпване да получават различно заплащане.
Ще се търси начин да се предотврати и напускането на експерти, които за сходен труд получават многократно по-високо възнаграждение в частния сектор.
Дянков обаче посочи като нередно за юни неговият предшественик Пламен Орешарски да е на 38-мо място по възнаграждение във ведомството, а ако се добавят и плащанията към служители на Агенция "Митници" и НАП той да не попада и в първите 200 човека.
В Министерство на финансите вече тече проучване къде има дублиране на функции и къде е възможно оптимизиране на дейностите.
Работна група, включваща заместник-министрите и началниците на дирекции ще излезе с предложения, като се очаква до края на годината след този анализ числеността на персонала да намалее с 15% само в министерството.
Дянков ще постави въпроса за допускане на България до валутния механизъм ERM2 (чакалнята за еврозоната) през ноември.
Той обяви, че разговорите ще започнат през септември, когато делегация, водена от премиера Бойко Борисов и група министри, сред които и Дянков ще посетят Брюксел и ще обсъдят, важни теми, касаещи България.
Според източници на "Дневник" предмет на обсъждане ще бъдат и еврофондовете, за които стана ясно, че Европейската комисия иска по-категорични доказателства, че ще се управляват по нов, по-добър начин, преди да ги размрази.
До месец и половина в България пък трябва да пристигне експертна група на Международния валутен фонд (МВФ), която да се запознае с изпълнението на бюджета за тази година и с прогнозите за следващата година.
За споразумение ще се мисли, след като видим развитието на кризата в Западна Европа към края на годината и резултата от първите мерки, които вече предприехме като освобождаването на задържан ДДС кредит, обясни Симеон Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!