Икономически предложението за различните минимални работни заплати в различните райони е разумно.
Това каза пред журналисти министърът на финансите Симеон Дянков, предаде Агенция "Фокус".
Дянков каза, че очаква във вторник идеята да бъде развита. Тя е излязла от първоначалните разговори с представители на Националния съвет за тристранно сътрудничество, а не е на министъра или на Министерство на финансите.
Идеята е разумна и два възможност за една гъвкавост от гледна точка на това каква е икономическата ситуация в отделните райони.
Но дали юридически това може да стане, е въпрос на тристранния съвет, каза министър Симеон Дянков.
Има доста европейски държави, които имат такава практика. Част от тях обаче са федерален тип – примерно Германия, Франция също има такава практика, посочи той.
Юристите на тристранния съвет трябва да проверят дали юридически е възможно реализирането на тази идея.
Преди две седмици в София е била подписана нова спогодба за избягване на двойното данъчно облагане между България и Швейцария,
съобщи по-рано днес министърът на финансите във времето за парламентарен контрол. Това беше необходимия правен инструмент за събиране на данъчна и банкова информация от Швейцария, включително за суми по банкови сметки на конкретни физически лица, разследвани за измами и укриване на доходи, заяви Дянков.
Той посочи, че работата по подготвянето на спогодбата е отнела около две години и половина. Предишната такава спогодба беше от 1983 г., с 30-годишна давност, каза министърът.
Според новата спогодба двете страни се задължават на тримесечие и с подробен годишен отчет да си предоставят взаимно информация.
За пръв път обстоен годишен отчет ще получим през 2013 г., посочи Дянков.
Около 200 млн. лв. от допълнителните приходи от ДДС ще се насочат към увеличаването на пенсиите,
каза пред народните представители министърът на финансите. За увеличението на пенсиите средно с 9,3% от 1 април догодина трябва да се отделят допълнително общо около 596 млн.лв., обясни Дянков.
Той се съгласи с Масларова, че не е добре дългосрочно да се разчита на увеличени приходи от ДДС, за да бъдат покривани разходи в социалната сфера, но подчерта, че България е една от малкото страни в Европа, която е запазила ДДС на ниво отпреди кризата.
Ако обаче картината в Европа и света за следващото десетилетие е такава, а именно нисък растеж, ние би трябвало да преосмислим и политиките си, каза Дянков.
Пред депутатите той даде и отчет за разходите на Авиоотряд 28 за 2011 г.
след въпрос от "Коалиция за България" във връзка с продължаващата сага с нерегламентираните полети с правителствения самолет.
Разходите възлизат на 8,4 млн. лв., от които 2,3 млн. лв. са разходи за персонал, 4,8 млн. са разходи за издръжка на авиоотряда (текущи ремонти, застраховки, резервни части, тренажорна подготовка, храна на служителите и др.), а разходите за полети са 1,26 млн. лв.
През 2011 г. са извършени общо 106 полета, от които 52 - в страната, и 54 - в чужбина. Разходите за полетите в страната възлизат на 203 000
"Основната част от разходите за издръжка са в размер 4,8 млн. лв., които са разходи за текущи ремонти, застраховки, имущества, резервни части, тренажорна подготовка, храна на служителите и т.н.", добави Дянков.
Той заяви, че ще предостави целия списък по министерства, администрации и т.н. – кой колко броя полета е използвал и какви са разходите по пера.
Предвижда се реформата в управлението на "Митниците" да се провежда поетапно,
за да има приемственост, отговори Дянков за реформата в митниците. Намерението ми за преместване на Агенция "Митници" срещна широко одобрение в Русе и във всички останали големи областни градове, посочи Дянков.
В града има Технически университет, в който се обучават над 12 000 млади хора в икономически специалности, включително там е и единственият университет с магистърска специалност по митнически служби, заяви Дянков.
Според вицепремиера това означава, че Русе има потенциал и експертиза, които би трябвало да се използват по-широко.
Дянков съобщи още, че е била получена подписка от около 8000 жители на Русе в подкрепа на идеята за преместването на Агенция "Митници" в града. Има и официално одобрение от общинския съвет в Русе, добави Дянков.
Той обаче заяви, че реформата ще се осъществява поетапно и процесът може да отнеме две - три или четири години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!