Ми истърът на финансите Симеон Дянков смята, че е полезно и в системата на здравеопазването да се увеличи основната заплата - примерно с 20 процента, както това ще стане в държавната администрация.
Полезно е, според Дянков, да се намали процентът на така наречените добавки и друго заплащане, което така или иначе го има. "Защото парите ги има, и е добре за прозрачността в сектора", обясни пред журналисти вицепремиерът след днешното заседание на Министерския съвет.
В същото време министърът на здравеопазването Десислава Атанасова призова работодателите и синдикатите да се върнат на масата на
преговорите, за да бъде подписан Колективният трудов договор.
Симеон Дянков обясни, че в голяма част от администрацията ще се вдигнат основните заплати. Това става възможно, след като от 1 юли, в новия Закон за държавния служител има едномесечен срок - до 1 август, в който всички министерства, администрации, агенции да преминат към съотношението - 70% - основна заплата, 30% - гъвкаво стимулиране.
С промените се предвижда да бъдат намалени или да отпаднат сумите, които администрацията получава за участие в комисии, от концесионни такси или глоби.
"Сега много чиновници получават доста повече пари, отколкото пише в заплатите им, но те се получават като допълнителни средства. Същата е логиката и за болниците", обясни министърът.
След като се е запознал със структурата на заплащане в "Пирогов" е установил, че там казват, че лекар получава средно 850 - 900 лв. заплата.
"Като питате колко е средномесечното заплащане (заплата плюс добавки), се оказва, че то е два до три пъти по-високо и не само за една година, а за няколко, включително и по-тежките години на финансовата криза", каза министърът.
Той изрази убедеността си, че не само персоналът в тази болница, но и в другите здравни заведения, получават доста по-високи от основните им заплати. "Следователно е напълно в техните възможности да се увеличи основната заплата примерно с 20%", заяви Дянков.
Според него това досега не е направено, защото се събират определени суми в резервен фонд или във фонд за капиталови разходи. "И в края на годината се казва - не успяхме да направим обществената поръчка, дайте да ги раздадем за допълнително разплащане", обясни финансовият министър.
Министър Атанасова пък отправи своя призив, като коментира, че е изключително важно да бъде подписан колективният трудов договор - особено за младите лекари, които сега постъпват в системата. А ако се стигне до компромисен вариант, той ще е в полза на целия персонал в лечебните заведения.
И Дянков и Атанасова изрично подчертаха, в отговор на въпроси на репортери, че не е противоконституционно изискването всеки, който придобива имущество, да удостоверява, че си е платил здравната осигуровка. Според нея всеки, който има средства да си купи кола или апартамент трябва да има възможността преди това да си плати здравните вноски.
Според Атанасова, ако половината граждани си платят здравното осигуряване, ще влязат още 300 млн. лв., които могат да бъдат дадени за по-голям достъп до лекарствени продукти.
Дянков: Вдигнете заплатите в здравеопазването, парите ги има
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова призова работодателите и синдикатите да се върнат на масата на преговорите, за да бъде подписан Колективният трудов договор
11 юли 2012, 11:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!