Само спестовните сметки ще се облагат с данък върху лихвата, каза финансовият минисър Симеон Дянков в интервю за Агенция "Фокус".
По думите му това са сметки, каквито имат около една четвърт от гражданите.
"Те обикновено започват от около 1000 - 2000 лв. и са срочни - за шест месеца, една или две години. Парите там се замразяват за определен период, без право на ползване от гражданите. След края на този период се получава по-голяма лихва. Тъй като това е нов доход, той ще се облага", обясни Дянков.
Той посочи, че лихвите по всички разплащателни сметки остават необлагаеми. Това предложение на финансовото министерство беше прието в четвъртък в бюджетната комисия на парламента.
Според Дянков мнозинството граждани имат само разплащателни сметки и за тях няма да има никаква промяна.
"Почти всеки български гражданин има разплащателна сметка. Там се превеждат заплати, социални помощи, пенсии. Гражданите могат да са спокойни. Те няма да плащат данък върху лихвите и следователно банките няма да слагат никакви допълнителни такси, както некоректно плаши опозицията. Всичко остава както е сега", обясни финансовият министър.
Той даде като пример, че, ако заплатата на един работещ се плаща по банков път, тя влиза в разплащателна сметка. Тъй като вече по нея са платени социални осигуровки и данъци, то тя не следва да се облага допълнително. Така че лихвите по тази сметка няма да се облагат. Към тази сметка може да има дебитна карта – плащанията по нея също не се облагат. От такива сметки много граждани плащат комуналните си услуги – там също няма да се облагат лихвите, обясни Дянков.
Възможно е, но е малко вероятно, каза той в отговор на въпрос дали гражданите няма да преобразуват всичките си сметки в разплащателни.
"Първо, при всички положения парите остават в банките. Второ – спестовни сметки имат по-заможните и те нямат изгода да прехвърлят парите в разплащателни сметки.
Банковият пазар в България е много конкурентен и финансовите институции са изчислили лихвите така, че за хората с повече пари е по-добре да ги държат в срочни депозити. Тази логика не се променя и в бъдеще", каза Дянков.
Той бе категоричен, че между първо и второ четене текстът в закона ще бъде променен така, че да стане абсолютно ясно, че сумите от лихвите не трябва да се вписват в данъчната декларация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!