България вероятно ще се присъедини изцяло към европейския фискален пакт, а не само към отделни текстове от него.
Това съобщи финансовият министър Симеон Дянков, цитиран от кор. на БНР в Брюксел, след дискусиите днес в Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН).
Остава да се реши дали България и другите страни извън еврозоната ще имат статут на наблюдатели.
Яснота за българската позиция ще има след парламентарния дебат в четвъртък и изготвянето на последния вариант на договора, който ще е факт в петък, съобщи Дянков.
Очаква се новото споразумение да бъде подписано на срещата на върха на ЕС на 30 януари.
Симеон Дянков подчерта, че България не е поемала никакви ангажименти за данъчна хармонизация с пакта "Евро-плюс".
"Не сме поемали никакви ангажименти за хармонизация на данъците
или за каквото и да е в данъците. Пактът "Евро плюс" преди около 8-9 месеца изглеждаше като решението на гръцката дългова криза като цяло.
Според мен със скорошните, надявам се, решения по този договор, той всъщност става основа за бъдещото финансово развитие на Европа, което означава, за мен поне, че пактът "Евро плюс" има третостепенно, в най-добрия случай, значение", каза Дянков.
Пред български журналисти в Брюксел той уточни, че след като бъде утвърден на предстоящия на 30 януари извънреден Европейски съвет, пактът трябва да бъде ратифициран изцяло или отчасти от националните парламенти.
До този момент са били разгледани пет чернови на документа, чието официално наименование още не е определено, посочи Дянков.
На заседанието на Съвета снощи и днес е била коментирана темата за необходимостта от баланс между предвижданите досега санкции за държавите, които преминат границата от 3% бюджетен дефицит и санкциите за надвишени нива на външния дълг.
На този етап въпросът с допустимите нива на дълга не е изчерпателно разгледан в проекта на споразумението, каза финансовият министър. Той отбеляза, че досега срещите на министрите и правителствените ръководители от ЕС са заради дългова криза, а не заради бюджетните дефицити.
Франция и Белгия например са на позицията, че това не е толкова важно, но две трети от държавите в ЕС сме на мнение, че дългът също трябва да се заложи в споразумението, това остана за обсъждане на предстоящия Европейски съвет, уточни вицепремиерът.
Засега остава неизяснено и как страните извън еврозоната и председателят на Европейския парламент ще участват в заседанията
на еврогрупата. Почти всички държави извън еврозоната очакват по-силен текст в споразумението по този въпрос, за да може тези, които го подпишат изцяло или в определени части, да имат статут на наблюдатели.
Дянков отбеляза, че канцлерът на Германия Ангела Меркел подкрепя официалния статус на наблюдатели за държави като България.
Засега в черновата на фискалния пакт остава изискването страни, които не са ратифицирали споразумението до определена дата, да нямат достъп до бъдещия европейски стабилизационен фонд.
Полша няма да подкрепи новия фискален пакт за по-строги бюджетни правила, ако не получи място на срещите на еврозоната, заяви премиерът Доналд Туск.
"Ако Полша не получи подходящ статут на участник в срещите на еврозоната, който да й позволи да чувства, че участва в процеса на взимане на решения, . . .ще ни бъде трудно да подпишем фискалния пакт. Няма да приемем подобен модел", изтъкна Туск пред журналисти.
Полският министър на финансите Ян Винсент-Ростовски заяви днес в Брюксел, че "всъщност това не е само полско искане - може би идеята е била на Полша, но много страни извън еврозоната са я подкрепили".
Ростовски изтъкна, че идеята е получила активна подкрепа и в самата еврозона, като е имало само един глас против - имайки предвид Франция.
Френският министър на финансите Франсоа Бароен посочи, че страната му е готова да подкрепи обсъжданата формула за отваряне на бъдещите срещи на върха на еврозоната, поне веднъж годишно, за други страни, подписали фискалния пакт.
Париж, който отдавна се бори за икономическо управление на еврозоната, държи да има специфично ръководство на валутния съюз и вижда в полската офанзива опасност от разводняване на проекта, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!