Д епутатите запазиха субсидията от 11 лв. за получен действителен глас по време на гласуването на Бюджет 2016 г. и не одобриха тя да бъде намалена на 6 лв.
На днешното пленарно заседание, в рамките на дебатите, народните представители
отхвърлиха предложението на съпредседателя на ПФ Валери Симеонов годишният размер на държавната субсидия за един получен действителен глас да бъде променен на 6 лв.
Предложението не бе подкрепено и в комисията по бюджет и финанси.
Народните представители отхвърлиха и предложението на Патриотичния фронт през следващата година да не се допуска повишаване размера на заплатите на депутати, министрите, президент, вицепрезидент, областните управители и членове на политически кабинет.
"Всички, които сме ходили в казармата, си спомняме логото, което пишеше на всяка казарма: "Думата учи, примерът води", посочи заместник-председателят на Народното събрание и съпредседател на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов и призова за подкрепа на предложението.
"Това не е популизъм, след като не се съгласявате минималната пенсия да е 300 лв., а
искате с 300 лв. да се увеличава депутатската заплата годишно, за какъв морал и пример говорим пред обществото",
обясни Каракачанов.
Красимир Велчев отбеляза, че ГЕРБ са партията, която вече е замразявала депутатските заплати, но с това се замразяват и възнагражденията на всички в държавата - Президентство, правителство. По думите му това е чист популизъм.
"Когато чувстваш, че заплатата ти е малко по-висока, можеш да я дариш", коментира той.
"Всички знаят, че заплатите на народните представители в България са най-ниски в Европа. Да не изпадаме в някаква крайност, да тръгнем и пеша, и боси, за да покажем колко сме социални", заяви Велчев.
Корнелия Нинова отбеляза, че групата на БСП има решение да подкрепи предложението на ПФ, защото възнагражденията на депутатите трябва да се съизмерват с доходите на българите, а не с тези на народни представители от други държави, където стандартът на живот е много по-висок.
След отхвърляне на текста за замразяване на депутатските Йордан Цонев от ДПС обясни, че е гласувал против, макар предложението да е било облечено с прекрасни доводи.
"Бедност, безработица - всичко това е вярно. Но, когато някои си предлага замразяване на заплатата, винаги ми мирише на два аргумента - че има доходи, които са нерегламентирани, и че не работи и не заслужава тези пари", добави Цонев. По думите му хората в пленарната зала работят и следва да кажат, че заслужават тези доходи.
Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет по реда на Закона за държавния дълг, е 5,3 млрд. лв., прие парламентът.
Министърът на финансите Владислав Горанов посочи от парламентарната трибуна, че в следващата година не трябва да се изпада в ситуацията от 2014 г., когато не е имало ликвидни буфери в бюджета и неблагополучията във финансовата система, в случая фалитът на КТБ, са ни поставили пред ликвидна за бюджета криза.
"На мен най-много ми се иска числото 5,3 млрд. лв. да не бъде достигнато", коментира Горанов и допълни, че е необходимо в следващата година да бъде предвиден ликвиден буфер, ако се наложи.
"Предстои ни безпрецедентна в европейската практика оценка на качеството на активите на финансовата система като цяло. През следващата година ще подложим на тест всички елементи от финансовата система – банки, застрахователи, пенсионни фондове. Не е благоразумно да оставим държавата без ликвидни буфери", отбеляза още финансовият министър.
Депутатите гласуваха минималният размер на фискалния резерв към 31 декември 2016 г. да е в размер 4,5 млрд. лв.
Вчера депутатите гласуваха макрорамката на бюджета за 2016 г. след 6-часово заседание:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!