Д о пълно приемане на новия Изборен кодекс ще работят депутатите днес. Това реши мнозинството в началото на петъчното заседание, след като от втория опит парламентът събра кворум от 126 души и успя да заработи.
По предложение на Петър Курумбашев от БСП днес няма да има парламентарен контрол, гласуваха депутатите. Ако до края на деня всички текстове на Изборния кодекс не се приемат, Народното събрание ще заседава извънредно в събота и неделя от 11:00 ч., прие още мнозинството.
Веднага след като уточниха графика и работното си време, депутатите се заеха с чл. 397 от кодекса, като им остават още около 100 члена и няколко страници заключителни разпоредби и приложения.
Депутатите приеха текстове, свързани с изборната система за общински съветници и кметове. Изборите за общински съветници се произвеждат по пропорционална изборна система с регистрирани в многомандатни изборни райони кандидатски листи на: партии и коалиции; инициативни комитети.
При гласуване за кандидатска листа на партия или коалиция избирателят може да отбележи едно предпочитание (преференция) за кандидат в кандидатската листа за общински съветници, като по този начин изрази своето предпочитание (преференция) относно реда на подреждане на кандидатите от кандидатската листа, за която гласува. В разпределението на мандатите участват партиите, коалициите и независимите кандидати, получили действителни гласове не по-малко от общинската избирателна квота.
Изборите за кметове се произвеждат по мажоритарна изборна система с регистрирани в едномандатни изборни райони кандидатски листи на: партии и коалиции; инициативни комитети.
Прагът за преференциалния вот при изборите за общински съветници ще е 7%, решиха още депутатите. Мнозинството в зала отхвърли предложението на депутати от ГЕРБ прагът за преференциите на местните избори да е 5%.
Според кодекса предпочитанията (преференциите) за отделните кандидати са валидни, ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малко от 7% от общинската избирателна квота. Кандидатите ще се подреждат според броя на получените преференции, като се започне с този, получил най-висок брой валидни предпочитания. Тези кандидати се изваждат от листата на съответната партия или коалиция и образуват списък А. Останалите в листата запазват първоначалното си подреждане и образуват списък Б.
Депутатите приеха предложение на Мустафа Карадайъ от ДПС и в кодекса беше записано, че когато избирателят не е отбелязал преференция за кандидат от листата, се зачита предпочитание за първия в листата. При гласуването по този текст лидерът на ДПС Лютви Местан призова всички парламентарни групи да са в пленарна зала, да гласуват по съвест и "да не си измиват ръцете с предложението на ДПС".
Депутатите приеха и текстовете от проекта на Изборен кодекс, свързани с глоби при нарушения. Който извършва предизборна агитация в нарушение, се наказва с глоба от 2000 до 5000 лева. Когато нарушението е извършено повторно, глобата е в размер от 1000 до 3000 лева. Когато нарушението е извършено повторно, глобата е в размер от 5000 до 15 000 лева.
Който изнесе избирателни кутии, избирателни списъци и бюлетини извън изборното помещение след приемането им от секционната избирателна комисия до преброяването на гласовете и предпочитанията (преференциите), се наказва с глоба от 2000 до 5000 лева. Когато нарушението е извършено от длъжностно лице, глобата е от 5000 до 15 000 лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!