П арламентът отхвърли днес предложението на Патриотичния фронт за годишен тест за наркозависимост на депутатите. То е част от обсъжданите правила за работа на 43-тото Народно събрание.
При гласуването на текста 30 бяха "за", 27 - "против", 53 се въздържаха.
След като първоначално бе приета, при прегласуване беше отхвърлена идеята на председателя на ПГ на ПФ Валери Симеонов за текст, който да забранява на депутатите да внасят в сградата на парламента хладно, огнестрелно оръжие, взривни или отровни вещества.
Юлиан Ангелов, един от авторите на идеята, обясни, че не е редно в НС да има депутати, зависими от наркотици, и подчерта, че, например, шофьорска книжка се получава срещу свидетелство за съдимост. Трябва да докажем, че сме психично здрави хора, подчерта депутатът и обеща да си направи самостоятелно такъв тест и да представи резултата в пленарната зала.
Предложението подкрепи Мартин Димитров от Реформаторския блок с мотива, че така депутатите ще покажат дали могат да изпълняват задълженията си на законотворци. Той припомни, че за много професии има изисквания за психотест или други тестове. Достатъчно е информацията да стане публична, отговори той на въпрос на Димитър Главчев от ГЕРБ какво ще произтече, ако тестът се окаже положителен
Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев допълни, че е необходим и годишен психотест или поне при влизане в парламента.
Лидерът на ДПС Лютви Местан увери, че депутатите от Движението са последните, които могат да се притесняват от подобен тест, тъй като в това отношение ислямският канон е особено строг. Той обаче първо настоя да се чуе здравният министър дали, ако бъде гласувано предложението, няма да бъде в нарушение на международни договори, по които сме страна.
Най-големи противници на идеята за наркотест бяха от левицата. С аргумента, че той би принизил НС като орган, Филип Попов от "БСП лява България" призова да не се стига до крайности. И иронизира - по тази логика е добре на входа на НС да сложим и по един дрегер. Десислав Чуколов от Атака обяви, че партията му е против всякакъв вид зависимости на депутатите и поиска не веднъж, а четири пъти в годината те да се подлагат на тест.
НС записа в правилника народните избраници да
могат да запазят заеманата от тях длъжност по трудово правоотношение в държавните или общинските учреждения
или предприятия, търговските дружества с повече от 50% държавно или общинско участие или бюджетните организации, като ползват неплатен отпуск до края на пълномощията им. Те няма да могат да получават друго възнаграждение по трудово правоотношение, имат право на хонорар по граждански правоотношения.
Депутатите нямат право да участва в управителни или контролни органи на търговски дружества и кооперации, както и да дават съгласие или да използват служебното си положение за рекламна дейност.
При внасяне на законопроекти и изказване в пленарната зала те първо трябва да декларират дали имат частен интерес по обсъжданата тема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!