О чаквано тема №1 в Народното събрание днес е вчерашният призив на ГЕРБ и РБ за саморазпускане на Висшия съдебен съвет. Депутати коментираха, случилото се за предаването „Здравей, България” по Нова ТВ.
„Очакванията във Висшия съдебен съвет като че ли не се приемат в работата с тези скандали от обществото. Това, че има декларация и призив към членовете на ВСС, съвсем не означава, че има намеса в съдебната власт.
Трите власти трябва да си сътрудничат, а не да има китайски стени между тях”,
каза Димитър Лазаров от ГЕРБ. Мотивът за искането на оставката на ВСС е докладът на Европейската комисия, в която се чакат доста критики към съдебната власт и прокуратурата.
„Днес излиза докладът и основният адресат за неизпълнени ангажименти в него е към правителството, после към ВСС и последно към прокуратурата.
Защо не поискат оставката на главния прокурор?
Няма никаква резултатност работата на тази институция. Тя се е превърнала в институция не за разкриване, а в прикриване на престъпността в тази държава”, коментира Атанас Атанасов от Реформаторския блок.
Той припомни, че когато са се гласували промените в Конституцията, в последния момент се появили преходни заключителни разпоредби относно мандата на ВСС. „Това се прави, за да се преадресира отговорността”, категоричен беше Атанасов.
„Ако с призиви и декларации се решаваха проблемите, тогава защо да правим закони?”,
запита Емил Димитров–Ревизоро от Патриотичния фронт.
„Не сме доволни от това, което се случва. Това беше пета поправка на Конституцията. Сега се готвим за шеста поправка. Ние можем да даваме вот на недоверие на изпълнителната власт, не на съдебната
Декларацията няма да реши нищо, това е размиване на отговорности. Не може само с призив главният прокурор да си подава оставката. Това е явна намеса и ще бъде заплаха за всеки следващ главен прокурор и всеки следващ ВСС”, категоричен беше той.
„Трябва да се сложи ред в диалога между българското правителство и ЕК.
Някои от констатациите в доклада изглеждат лековати и не смятам, че трябва да се позовават на нерегламентирани СРС-та, изтекли в медиите.
Това, което наблюдаваме, е вредно за държавата и Конституцията. Тази Конситтуция е легитимният орган на нашата държава и не може да я променяме след всеки доклад за страната ни от ЕК”, заяви пък Валери Жаблянов от БСП.
Призивът на управляващите за оставка на Висшия съдебен съвет е груба намеса в независимата съдебна власт, заяви председателят на БСП Михаил Миков.
Той посочи, че са очаквали да се стигне до това.
„В момента се получава и една институционална криза в отношенията между политическа, парламентарна власт и ВСС. Ще видим доколко съдебната власт може да отстоява независимостта си”, коментира Михаил Миков.
По думите му това е опит за адресиране на отговорността само във ВСС, търсене на изкупителна жертва за пред публиката заради мониторинговия доклад на ЕК. Докладът е тежка, много критична оценка за свършеното през последната година от правителството в областта на съдебната власт и борбата с корупцията, коментира председателят на БСП. Той добави, че
отговорността е на първо място на правителството,
което е основният мотор на законодателната инициатива. Миков отбеляза, че зад водената политика от бившия правосъден министър Христо Иванов стои цялото правителство. Според Миков в дъното на скандалите във ВСС са „опити за прехвърляне на отговорности, за изместване на реалните проблеми на съдебната власт и на демокрацията в България, взаимодействието между властите и войната между институциите като практика, която се развива през последната година”.
Той изрази учудване, че никой, даже управляващите, които искат оставката на Съвета, не поставят въпроса защо не е бил внесен отчетът на ВСС за 2014 г., за което срокът е бил краят на май. „Тук трябваше да се обсъжда този отчет, тук да се казват нещата, а не със смс-и”, коментира Миков.
„ВСС не може да се саморазпусне, на всичкото отгоре – неграмотна работа е това, няма такава процедура, да си подадат оставките – да”, заяви в НС съпредседателят на РБ Радан Кънев.
„Има чл.27 ал.5 от Закона за съдебната власт, така че парламентарно представените партии имат някакъв инструмент по отношение на парламентарната квота и това също трябва да се обсъди”, каза още той.
Кънев определи поведението на народни представители от вчера от двете парламентарни групи, на ГЕРБ и РБ, които поискаха ВСС да се саморазпусне или членовете му да подадат оставки, като групи за натиск.
„Ние носим друга отговорност и тя е да се промени законодателно съдебната система. Избрани сме да гласуваме закони.
Променихме току що Конституцията, бетонирахме ги, бетонирахме Цацаров, който е под най-тежки удари в доклада и нещо важно – ако ще подават оставка от ВСС, моля да започнат с двамата архитекти на мнозинството - Георги Колев и Сотир Цацаров”, коментира Радан Кънев. Това са хората, които първи трябва да дадат пример, подчерта той.
От десетина дни България е разтърсена от скандал, в центъра на който е Висшият съдебен съвет. Той започна на 14 януари 2016 г., след като премиерът Бойко Борисов неочаквано се появи на заседание на ВСС. Причината беше, че малко преди това Лозан Панов показа пред журналисти съдържанието на СМС, изпратен до премиера. Текстът на СМС беше: „Лозан Панов отново предложи да ви викаме във ВСС по записите за двете каки! Не го приехме”.
От него става ясно, че един от членовете на ВСС е уведомил Борисов за случващото се на заседанието на ВСС. На него трябваше да бъде обсъден т.нар. казус „Яневагейт“ - разговор между съдийките Янева и Ченалова, в който е намесено и името на Борисов. Пред ВСС Борисов заяви: „Вие ме атакувате политически сега. Дойдох, за да ви обясня, че нямам общо със случая "Яневагейт". Вие ме вкарвате пак тук за незаконен запис. Първото, което е, трябва да попитате законно ли е, или не“.
Ситуацията във ВСС се задълбочи миналата седмица, когато на 20 януари бе поискана смяната на досегашния представляващ съвета Соня Найденова с Димитър Узунов. Последният беше избран с 13 гласа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!