„Законът за бурките“ мина със 108 гласа „за” и само 8 -„против”.
Депутатите гласуваха днес на първо четене Законопроекта за носенето на облекло, покриващо или скриващо лицето.
Той цели да сложи регламент в условията за носене на облекло на открито.
В него се предлага забраната за носене на бурки да важи за официалните институции, както и в училищата и местата за обществен отдих, спорт, култура, комуникации и други.
Хората, които искат да покрият лицата си, ще могат да го направят докато са си вкъщи, или докато се молят.
С новите правила всеки чужд гражданин е длъжен да предоставят снимки за личните си документи, на които лицата им да бъдат открити, за да се виждат.
Законопроектът внесе напрежение не само сред гражданите, които го подкрепят, но и сред забулените, които обещаха да се вдигнат на бунт, ако ги принудят да се „открият“.
Във връзка с гласуването днес Тунчер Кърджалиев от ДПС заяви, че „Законът за бурките” не е стойностен и не решава нито един съществен проблем“.
Депутатите гласуваха на второ четене и Закона за частната охранителна дейност:
„Искаме да спрат побоища по улици и магистрали и след това някой да излиза и да обяснява, че това са назначени на изпитателен срок хорица, които евентуално биха могли да станат лична охрана", коментира по време на дебатите депутатът от ГЕРБ Маноил Манев.
От левицата пък обвиниха управляващите в популизъм.
"Искаме да има ясен, точен стандарт - как, с какви средства, с колко и по какъв начин обучени хора да се извършва тази лична охрана“, добави още Манев.
Депутатите приеха още министърът на вътрешните работи да определя с наредба реда за извършването на лична охрана на физическите лица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!