Със 114 гласа "за", 40 "против" и без нито един "въздържал се" парламентът потвърди решението си от 29 март 2012 г. за спиране на строителството на АЕЦ "Белене".
Така ГЕРБ, "Синята коалиция" (СК) и независими депутатите приеха предложението на Иван Иванов (СК) във връзка с произвелия се на 27 януари 2013 г. "ядрен референдум".
Дебатите по темата продължиха близо три часа. Непосредствено преди гласуването избухна скандал, защото председателстващият заседанието Менда Стоянова не даде своевременно думата на Захари Георгиев от левицата по процедура, която по същество беше възражение срещу предложената в пленарната зала от Иван Иванов корекция в заглавието на решението.
41-вото Народно събрание за втори път приема решение за спирането на АЕЦ "Белене". Първият път беше в края на март 2012 г. Инициираният от БСП референдум по темата обаче наложи връщането на темата в НС.
Депутатите разгледаха два проекта за решение на парламента във връзка с резултатите от проведения на 27 януари референдум.
Единият бе с вносител Иван Иванов от Синята коалиция. Вторият - на Сергей Станишев - бе за възобновяване строителството на АЕЦ"Белене".
При дебатите в пленарната зала по двата противоположни проекта за решение на Народното събрание (НС) по ядрения референдум БСП излезе с "компромисно предложение" - да се отложи решението на 41-то НС и то да бъде прехвърлено на следващия парламент.
ДПС е готово да "съучаства" в промяна закона за референдумите по посока на прага за валидност, обяви председателят Лютви Местан.
ГЕРБ и Синята коалиция (СК) обявиха позицията на социалистите за демагогия.
За да не се предрешават набързо нещата, Янаки Стоилов (КБ) поиска да продължат проучванията по проекта до есента и следващото правителство и парламент да вземат окончателното решение. Ако приемете решение, което сега слага точка, за нас не остава нищо друго освен да поискаме доверието на българските граждани да формираме мнозинство в следващото НС, което да отмени днешното решение, посочи той.
Депутатът призова хората да настояват за граждански експертни съвети при обявяването и провеждането на обществените поръчки. По думите на Стоилов референдумът е отключил гражданската енергия и до голяма степен е станал причина за предсрочните избори. И подчерта, че "Белене" означаваше да се произвежда електроенергия на цена, близка до тази на "Козлодуй". От думите му стана ясно и че
левицата не възразява да продължи разследването по сключените договори за втората атомна централа,
щом има съмнения за злоупотреби.
И от ГЕРБ, и десните обявиха аргументите на социалистите за демагогия. От СК дори обвиниха Стоилов, че иска да наруши закона за референдумите, приет от тройната коалиция и правната комисия в 40-то НС, на която той е бил председател.
Това сериозни политици ли са, къде ви е принципността, коментира съпредседателят на ПГ на дясното обединение Мартин Димитров. Предложението, според него, показвало дълбока конюнктурност. Димитров подчерта, че дебатът има особено важна стойност - политиците трябва да се определят и партиите да вземат категорична позиция. Той предупреди за възможна опасна, според сините, хипотеза, която не изключва в следващия парламент
ДПС да се присъедини към коалицията за "Белене", както Кунева и така и да се рестартира проектът.
Ако това се случи, подчерта Димитров, днешните протести ще ви се виждат като невинни сбирки на граждани в подкрепа на правителството и НС, защото ще фалирате държавата. Той повтори, че бюджетът не може да понесе 20 млрд. лв. за строителството на "Белене". Хвърлените до момента 1,5 млрд лв. още сега вдигат цената на тока, добави съпредседателят на СК. Димитров за пореден път припомни и че ако беше продължило изграждането на централата, токът от нея ще е между 3 и 4 пъти по-скъп от "Козлодуй" .
От ГЕРБ заявиха, че е демагогия от страна на БСП да говори за обществени поръчки, за прозрачност, при положение, че именно при "Белене" не е имало такива. Демагогия е и твърдението на социалистите, че гражданско движение поставя въпроса за продължаване изграждането на централата. В него влизат Румен Овчаров, Янаки Стоилов, това не е гражданското общество, а хората, които направиха далаверата "Белене" и искат да прикриятсобствените си кражби, коментира Станислав Иванов.
Формулирането на въпроса от първото демократично допитване в новата ни история "изяде" идеята за референдум, е оценката на ДПС. Вие четете резултата с оглед на политически и дори идеологически обременености, а не от гледна точка на волята на българските граждани, коментира Лютви Местан. И обяви, че Движението е отворено за промени в закона за референдумите в посока отпадане или намаляване на бариерата за признаване на резултатите от допитването.
Той посочи, че неговата партия е за периодично провеждане на референдуми, но при ясно формулиран въпрос и готовност представителните власти да се съобразят с положителния отговор. Докато не се осигури това, е престъпно да се провеждат референдуми, категоричен е Местан.
ДПС няма да участва в гласуването днес, защото не се чувстваме в правото си да подложим на собствена партийна реакция скритата воля на суверенаобяви Местан.
Съпредседателят на ПГ на СК Иван Костов призова ДПС да каже дали иска да реализира политиката на почетния си председател. Костов цитира думи на Доган, който казва за "Белене" - "това беше патриотична авантюра". Какво казвате по патриотичната авантюра сега, вдругиден, ще се съгласи ли НС на 5 млрд. евро заем, за да продължи строителството, обърна се Костов към Местан.
Станислав Станилов от "Атака" припомни, че премиерът в оставка Бойко Борисов три години поред е говорил как ще се строи "Белене" и изведнъж е дошъл държавният секретар на САЩ и той "е обърнал палачинката".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!