Парламентът удължи ценовия и регулаторен период за цените на дружествата в сектор "Електро- и топлоенергетика" до 31 юли 2013 г.
Решението беше прието единодушно със 115 гласа.
Явор Куюмджиев от "Коалиция за България" посочи, че предишният ценови и регулаторен период изтича в полунощ в неделя и при положение, че не се приеме решение за удължаването му от 1 юли, целият сектор ще бъде без цени и регулаторна рамка и може да изпадне в хаос.
Удължаването се налага заради кратките срокове, в които този парламент започна работа, посочи Куюмджиев и добави, че то е свързано с промените, които се правят в Закона за енергетиката и изменят механизма за ценообразуване.
Депутатът призова президента да не бави указа за Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, който днес депутатите трябва да приемат на второ четене, за да може той да влезе в сила колкото се може по-скоро.
Промените, гласувани на второ четене тази сутрин от депутатите, бяха приети късно снощи от Парламентарната комисия по енергетика.
Според управляващите целта на промените е да се създадат предпоставки за намаляване на цената на електроенергията и за облекчаване на износа.
От закона отпада текстът, според който Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) регулира цената за достъп до електропреносната мрежа.
С промените от таксата за пренос отпадат добавките за "зелена" и "кафява" енергия и за невъзстановяеми разходи и се създава възможност таксата да бъде намалена до равнищата от юни 2012 г., обясниха вносителите на промените.
На регулиране от ДКЕВР вече няма да подлежат цените, на които производителите продават електрическа енергия на крайните снабдители.
ДКЕВР няма да има законова възможност да регулира и цените, по които производителите на електрическа енергия продават разполагаемост за студен резерв на оператора на електропреносната мрежа.
Промените в закона бяха внесени миналия вторник в Народното събрание и още в петък бяха приети на първо четене в пленарна зала.
Тази сутрин депутатите решиха начинът за компенсиране на невъзстановяемите разходи да се определя по механизъм за разпределение на тези разходи по прозрачен начин между крайните клиенти, присъединени към електроенергийната система и/или по друг ред, предвиден в закон.
Със следващ текст се прие начинът за компенсиране на разходите, произтичащи от задължения към обществото. Задълженията за изкупуване на електрическа енергия по преференциални цени по Закона за енергията от възобновяеми източници се реализират, след като се приспадне паричната равностойност на 100% от приходите, получени от търговете на квоти за емисии на парникови газове, предвидени в Закона за опазване на околната среда и 100% от постъпленията от продажбата на енергия от възобновяеми източници, постъпили от договори за статистическо прехвърляне по Закона за енергия от възобновяеми източници.
Депутатът от ПГ на Коалиция за България Явор Куюмджиев заяви, че този текст регламентира използването на средствата от продажба на емисии парникови газове за компенсиране на разходите, предизвикани в системата от възобновяеми енергийни източници.
"Той дава възможност за първи път в България да се случи нещо, което ще донесе повече средства. С този текст даваме възможност на цялата енергийна система да получава свежи средства, които да бъдат използвани за разходите, предизвикани от ВЕИ", обясни той.
Депутатът от ПГ на ДПС Рамадан Аталай заяви: „Приехме, че добавките за зелена, кафява и други енергии се премахват от такса "пренос" от електросистемния оператор. Трябва тези добавки да бъдат компенсирани. Текстовете касаят предприятията и правото им да искат компенсиране на разходите”.
Крайните снабдители ще продават на обществения доставчик количествата електроенергия, която са закупили по Закона за ВЕИ по цената, по която са я закупили, решиха още депутатите.
"С този текст решаваме, че всички онези ВЕИ-та, които бяха построени и включени в системата на електроразпределителните дружества, всяко ЕРП самостоятелно закупуваше произведената енергия от включените към тях ВЕИ-та. Сега казваме, че тази енергия се изкупува от обществения доставчик – НЕК", обясни председателят на енергийната комисия Рамадан Аталай.
"Този текст регулира една голяма несправедливост в системата, въведена при предишните управляващи – различните регионални доставчици на електроенергия бяха задължени да закупуват електроенергията от ВЕИ. Това създаваше диспропорции в цялата енергийна система.
С този текст се консолидират разходите в системата в обществения доставчик, който от своя страна ще получи достъп до приходи, които да компенсират тези разходи. По този начин ще се гарантира прозрачност на тази система, много ясни правила – кой за какво отговаря, кой на кого, какво плаща и ще се премахнат задкулисните договорки в системата на това ниво", обясни депутатът от Коалиция за България Куюмджиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!