Д епутатите окончателно гласуваха промените в редица данъчни закони. Приетите изменения бяха обобщени на брифинг в кулоарите на парламента от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова.
По думите ѝ с промените се правят стъпки към електронно управление.
Стоянова обясни, че е въведено
облекчение от 5% от данъка на физическите лица, когато те подават своите декларации по електронен път
и платят данъка до срока, предвиден по закона. За това няма да е необходим електронен подпис, тъй като с промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се въвежда т.нар. персонален идентификационен код (ПИК), който всеки гражданин може да получи от данъчната администрация по местоживеене.
Освен за подаване на данъчни декларации,
с ПИК гражданите ще могат да правят справка в данъчната си сметка в НАП,
а на следващ етап ще могат и да правят плащания по електронен път, обясни Стоянова. По думите ѝ важна промяна в Закона за местните данъци и такси е свързана със създаване на възможност всеки гражданин да подава по електронен път декларациите си за местни данъци и такси, свързани с данъка върху превозните средства и данъка върху недвижимите имоти. И при този случай гражданите ще могат да използват ПИК, вместо електронен подпис.
Друга промяна е свързана с това, че
от 1 януари 2015 г. всички, които купуват, прехвърлят или отписват своите МПС, няма да е необходимо да ходят до съответната местна данъчна администрация, а само в КАТ,
откъдето всички промени ще бъдат предавани по електронен път на съответната местна администрация, обясни депутатът.
Председателят на бюджетната комисия призна, че е направено поредното отлагане с една година на въвеждането на нова методика за определяне на такса "смет".
Дали сме срок на Министерски съвет до 31 март да разработи методика заедно с Националното сдружение на общините, така че да е ясно по какъв начин се определят разходите, кои разходи и в какъв размер те трябва да се включат, така щото такса "смет" да отговаря на реалните разходи за извършване на услугата, както и начина, по който тези разходи ще се разпределят между отделните данъкоплатци – физически и юридически лица, посочи тя.
В Закона за акциза и данъчните складове се прави промяна в акцизната ставка на тютюневите изделия.
Достигането до минималната ставка ще се случи за три години - 2016, 2017 и 2018 г.
Имаше дискусия дали 2015 г. също да не бъде включена, но решихме, че ситуацията на пазара на цигарени изделия не е стабилна, има изключително голям процент на сива икономика в сектора и едва след нейното стабилизиране през 2015 г. можем да започнем поетапно увеличаване, защото едно увеличаване на акциза през 2015 г. би довело до допълнително стимулиране на сивия сектор в този пазар", посочи Стоянова.
Тя отбеляза, че е премахнат т.нар. необлагаем праг от 340 лв.,
който беше въведен миналата година. Той е изключително несправедлив и касаеше изключително тесен кръг доходи само от трудови правоотношения, обясни тя.
Като компенсация въведохме две допълнителни преференции за деца и деца инвалиди като първа стъпка на това как хоризонталната демографска политика следва да намери място във всяка една секторна политика. Получихме обвинения за това, че стъпката малка, но това са възможностите на Бюджет 2015, каза още председателят на бюджетната комисия.
За 2015 г. данъка върху лихвите по депозитите ще остане на ниво 8%,
но се разширява данъчната база като освен депозитите, които са срочни сметки, ще се облагат абсолютно всички лихви по банкови сметки на българските граждани, каза Стоянова, която бе бламирана от Народното събрание за искането си размера на данъка да си повиши до 10%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!