Д епутатите приеха исканите от главния прокурор Сотир Цацаров промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).
Поправките бяха внесени от различни парламентарни групи и бяха приети с гласовете на всички партии на първо четене. Основното предназначение на промените е да се повиши ефективността на мерките за неотклонение и на другите форми на процесуална принуда, прилагани спрямо обвиняеми и подсъдими лица.
Когато подсъдимият е признат за виновен, осъден е на наказание лишаване от свобода, изпълнението на което не е отложено и е налице реална опасност да се укрие,
съдът може да замени мярката за неотклонение с по-тежка,
предвиждат промените.
Съдът ще определя адреса, на който се изпълнява домашният арест. Мярката ще се контролира чрез средства за електронно наблюдение. На лицата с наложена забрана ще се отнемат документите за самоличност и ще им се издават заместващи ги.
С други текстове се изменя редът за разрешаване за използване на СРС по отношение на съдии, прокурори и следователи. Такова разрешение ще се дава предварително от председателя на Върховния касационен съд или от изрично оправомощен от него заместник-председател, по искане на главния прокурор или изрично оправомощен от него заместник.
По време на дебатите от името на опозицията Мая Манолова обяви, че БСП ще подкрепи поправките, защото те са необходими. Манолова обаче разкритикува правосъдния министър Христо Иванов. По думите ѝ Иванов говори за реформи, но такива на практика не се предлагат от него.
„Мерките са повече от наложителни. Трябва да има контрол върху това как се изпълняват мерките за процесуална принуда и този законопроект ще бъде в интерес на българските граждани“, каза тя и обяви, че БСП ще внесе свои предложения между първо и второ четене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!