Депутатите отхвърлиха ветото на президента върху част от промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).
Георги Първанов върна за преразглеждане текстовете, които регламентират назначаването на резервен защитник и издаването на осъдителна присъда въз основа на данни от специални разузнавателни средства (СРС) и показанията на защитен свидетел.
Първоначално запазването на текстовете в този вид подкрепиха 131 депутати, 50 бяха против, двама се въздържаха.
Заради съмнения, че броят на народните представители в залата не отговаря на числата на таблото, се стигна до прегласуване, което потвърди резултатите с нищожна разлика - 131 "за" , 47 "против" и двама въздържали се.
Повече от два часа те спориха дали в НПК трябва да има превес на правата и свободите на гражданите или на сигурността.
Депутатите от Коалиция за България, които бяха против, коментираха, че
дебатът за промените в НПК е всъщност дебат за демокрацията
Мая Манолова призова да се откажат от "опасните идеи" да се ползват СРС-та и анонимен свидетел в наказателния процес. Тя попита от трибуната кой ще гарантира, че МВР няма да злоупотреби с дадената му практически безконтролна власт.
По думите й гражданското общество е против тези поправки.
Колегата й Янаки Стоилов отбеляза, че ако промените не бъдат съобразени с ветото на президента, Коалиция за България ще ги оспори пред Конституционния съд.
Христо Бисеров от ДПС, които също гласуваха "против", заяви, че дебатът е трябвало да бъде отложен, за да се стигне до по-приемливи текстове. Четин Казак предупреди, че с тези промени се отива към крайност, която е опасна за независимостта и безпристрастността на съда.
Йордан Бакалов от Синята коалиция отбеляза, че в парламентарната група са разделени относно промените в НПК. Депутатите от ДСБ ги подкрепиха, а от СДС не. Той заяви, че
няма държава, в която СРС-та да се използват за доказателства
и даде за пример Великобритания, където проблемът още не е решен. Бакалов обаче уточни, че там се използва друг вид инструментариум за борба с престъпността и призова у нас да се използват възможностите, които Конституцията предоставя.
Иван Костов посочи, че това, което НПК трябва да гарантира, е сигурността. Политиката на ГЕРБ по отношение на смазване на организираната престъпност се посреща добре от хората и трябва да получи подкрепата ни, каза той.
Павел Шопов от "Атака" пък заяви, че темата за промените в НПК е започнала да става банална, защото я "дъвчат" повече от два месеца.
По-рано правосъдният министър Маргарита Попова коментира, че новият НПК е изпипан както трябва и отхвърли притесненията на президента, че спорните текстове ще доведат до осъдителни присъди срещу България в Международния съд по правата на човека в Страсбург.
И тя, и вътрешният министър Цветан Цветанов няколко пъти повториха, че свободното съдийско убеждение, обсъждането, преценката и проверката на всички доказателства в съвкупност дават и оформят решението на съдията каква присъда да издаде.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!