От днес се прилага биометричната система за гласуване в пленарната зала, съобщи председателят на Народното събарние Михаил Миков в началото на пленарното заседание.
Още през 2009 г. Народното събрание реши депутатите да гласуват чрез биометрични данни или чрез система, задействана с биометрични данни на всеки народен представител. Основната причина за това решение бе проблемът с гласуването с карти на отсъстващи депутати - проблем, който периодично се повдигаше години наред.
За първи път депутатите гласуваха с пръстов отпечатък през януари 2010 г. Тогава народни представители от БСП и от ДПС заявиха, че се чувстват унизени, а един от тях дори определи новата техника като "полицейщина".
Преди дни "Атака" възрази срещу гласуването с биометрични данни. Депутатът от "Атака" Павел Шопов заяви, че глауването с чужди карти е голям проблем, който трябва да бъде решен. Според него обаче буди тревога съхранението на информацията от биометричните данни на депутатите.
Шопов изрази притеснение от това в кой масив от данни се съдържат пръстовите отпечатъци на народните представители, които те дават за гласуването с биометрични данни. "Не може човек да бъде контролиран и държан в подчинение по един подобен начин", заяви Шопов.
В началото на днешното заседание депутатите от ГЕРБ протестираха срещу липсващ в пленарната зала монитор, който отчита гласуването на депутатите и показва и гласовете по парламентарни групи.
Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев попита председателя на НС защо този монитор вече не е в залата. Може би е във връзка с повишаване на прозрачността, предположи той с ирония, но предупреди сериозно, че ако идеята е да се ограничи информацията за депутатите, такова действие е неприемливо. Как обществото ще бъде сигурно, че има прозрачност в работата на парламента, попита Велчев.
В отговор председателят на парламента Михаил Миков обясни, че въпросният монитор е изнесен от залата по негово разпореждане, защото на практика само една парламентарна група имала технологичната възможност да ползва информацията от него.
И понеже, разясни той, и други парламентарни групи също искаха достъп по време на заседание до тази информация, прецених, че удобствата в залата не предполагат да бъдат сложени още 3-4 монитора и, заради равнопоставеност на всички депутати, разпоредих мониторът да бъде изнесен от залата, каза Миков.
Той обаче смята, че може още две големи табла да бъдат поставени, за да виждат всички в залата как се гласува.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!