Д епутати от БСП и Реформаторския блок изказаха днес резерви по идеята за сливане на НАП и Агенция Митници.
Сливането на НАП и Агенция "Митници" ще се случи след добър анализ и подготовка,
заяви пред журналисти в парламента председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова от ГЕРБ.
Стоянова припомни, че идеята, която вчера обяви премиерът Бойко Борисов, е част от предизборната платформа на ГЕРБ. По думите й още при създаването на НАП е била обсъдена идеята за обща контролна институция между данъчни и митници. Тогава е било решено това да става поетапно - първо да се изгради НАП, след
това към нея да се включи Агенцията за събиране на държавните вземания, после и Агенция "Митници". НАП вече е доста стабилна структура, наложи се във времето със своите действия, отбеляза Стоянова.
Тя предположи, че с думите си от вчера премиерът се е опитвал да ускори дейността на работните групи, които работят по технологията на сливането. Надяваме, че след това сливане ще има качествена промяна във взаимоотношенията, в обмена на информация и начина, по който се извършват проверките от НАП и митниците, заяви Стоянова. Тя допълни, че се надява да има и значително намаляване на контрабандата.
Менда Стоянова обясни, че за обединяването на агенциите няма да се наложат много нормативни промени, които да зависят от Народното събрание. НАП, която е наследник на данъчната администрация, е една от малкото държавни институции, които имат много хубави и строги вътрешни правила и процедури за действие, които всъщност осигуряват ефективността на нейната работа и възможност за търсене на отговорност на всеки служител, каза депутатът. Сега съм сигурна, че тези правила ще се разпространят и върху митниците и тяхната дейност, което при всички случаи ще има положителен ефект, допълни Стоянова.
"За сливането на НАП и Митниците има съществени рискове,
свързани с тази идея, защото трябва първо да стабилизираш публичните финанси, което е започнало да се случва, но не е завършено докрай. Има 800 млн. лева повече приходи, което показва, че и НАП и Митниците през 2015 година работят по-добре от 2014 година, но дупката в държавните финанси не е запълнена", коментира Мартин Димитров от Реформаторския блок.
Според него има риск, ако сега започне подобно преструктуриране, да има дълъг период на напасване и известен хаос и да се компрометира до известна степен изпълнението на бюджет 2015.
Нека първо да стабилизираме държавните финанси и след това да мислим за подобни идеи, смята Димитров. Той посочи, че би дал тримесечен или дори шестмесечен срок не само на митниците, но и данъчните да засилят вътрешния контрол, да бъдат отстранени хора, които са се компрометирали под една или друга форма, а не веднага да се пристъпва към обединение на двете агенции.
"Подкрепям аргумента на Бойко Борисов, че без подобна реорганизация, трудно могат да бъдат уволнени всички компрометирани служители. В момента ситуацията е, че шефът на Агенция "Митници" ги уволнява, а съдът ги връща", каза още Мартин Димитров.
Няма нужда от сливане на НАП и Агенция "Митници", а от подобряване на контрола в тях
и на условията на труд на служителите им, смята Георги Търновалийски от БСП. На този етап категорично не може да бъде подкрепено това сливане, още повече, ако бъде реализирано от днес за утре, каза той.
Според него обединяването на двете администрации ще доведе до сътресения и има рискове за работата им. Промяната няма да доведе до намаляване на разходите за издръжка, ако това се цели, отбеляза депутатът. Според него, за подобряване на събираемостта, трябва да се подобри първо контролът върху дейността на агенциите.
Търновалийски заяви, че може да каже, че в идеята за сливане има нещо рационално, едва след анализ, който показва ползите от това. Той заяви още, че в Европейския съюз има държави, в които приходните агенции са обединени и опитът там показва, че това е било ефективна стъпка. Според депутата, ако в България се направи такова сливане, то трябва да бъде предхождано от преходен период минимум от една година, за подготовка на администрацията и процедурните правила за работа.
Депутатът от ДПС и министър на финансите в правителството на Пламен Орешарски
Петър Чобанов подкрепя идеята
и се надява това да доведе до добри резултати. Попитан защо тази идея не е била реализирана от кабинета с негово участие, Чобанов отговори, че тогава парламентът не е функционирал добре и не е имало мнозинство, което да я подкрепи.
"Касае за много сериозни, включително и законодателни промени, които нямаше как да бъдат осъществени тогава. Надявам се, че сега ще бъдат реализирани и ще дадат добри резултати", отбеляза той.
Според Чобанов ще е нужно не по-малко от година и половина за обединение и заработване на двете структури. Депутатът отбеляза, че процесът на сливане
трябва да е поетапен.
Според Чобанов евентуален проблем при сливането на двете администрации ще е известната съпротива от страна на самата Агенция "Митници" и нейните служители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!