Венета Марковска е имала намерение да подаде оставка, след като положи клетва като конституционен съдия.
Това стана ясно от думите на независимия депутат Дарин Матов, който е вносител на кандидатурата на Марковска за член на КС от квотата на парламента.
Колегата му Димитър Чукарски поясни, че тя може да подаде оставка, когато стане конституционен съдия и затова няма вариант да се оттегли преди клетвата.
Той определи днешния случай с клетвата на конституционни съдии като прецедент и заяви, че президентът не е уважил решението на Народното събрание.
Днес президентът Росен Плевнелиев демонстративно попречи на Марковска да се закълне като конституционен съдия, като напусна церемонията. Държавният глава заяви, че е негов дълг да не допусне превръщането на Конституционния съд в заложник на лични интереси и да бъде подкопано доверието на гражданите в институциите.
По-късно независимият депутат Дарин Матов разказа, че, докато заедно с Марковска са се качвали по стълбите на КС, тя е казала, че била длъжна да дойде и да се закълне, а оттам нататък, спазвайки законите и конституцията, щяла да си подаде оставката.
След постъпката на президента обаче Марковска била амбицирана да си потърси правата по съдебен ред,
посочи Матов, но не успя да уточни как. Колегата му Димитър Чукарски обясни, че
независимите депутати планират да внесат питане до КС как да продължи процедурата оттук нататък, а било възможно да поискат тълкуване и за действията на президента.
Според закона това може да стане, ако успеят да се съберат подписите на една пета от народните представители, т.е. 48 подписа.
Независимите не изключиха вариант да поискат и импийчмънт на държавния глава, но това ще решат след отговора на КС по питането им.
Според тях процедурата по избор на конституционен съдия в този случай не може да започне отново, тъй като има решение на парламента.
Независимите депутати твърдят, че Марковска е един от най-добрите професионалисти и припомниха, че е подкрепена с с най-много гласове в парламента. Според тях президентът днес е нарушил грубо конституцията и е поругал най-върховния орган - Народното събрание. Същевременнно
не е ясно дали Венета Марковска все още е магистрат
Министърът на правосъдието Диана Ковачева заяви, че решението на Висшия съдебен съвет (ВСС) от днес, с което Венета Марковска се освобождава от позицията съдия и зам.-председател във ВАС, е считано от датата на полагането на клетва в Конституционния съд.
Все още това решение не е в сила и към този момент, според решението на ВСС, тя е все още съдия във ВАС и зам.-председател на ВАС, смята министър Ковачева.
"Оставката влиза в сила при полагането на клетва. Решението е подусловно. Така беше формулирано. Така е написана и молбата на Венета Марковска – че иска да бъде освободена, считано от полагането на клетва в КС. В този момент тя все още не е положила клетва", коментира Ковачева и допълни, че Комисията по етика във ВСС вече се е самосезирала по този казус.
Ковачева смята, че няма как при така стеклите се обстоятелства Венета Марковска да остане във Върховния административен съд (ВАС) и определи положението й като "висящо".
"Поздравявам президента за това, че постъпи като достоен и почтен човек, и държавник. Поздравявам премиера за това, че докрай не отстъпи от принципната позиция, която зае по повод случая с госпожа Марковска", каза още Ковачева.
Правосъдният министър е на мнение, че процедурата за избор на конституционен съдия от парламентарната квота трябва да започне отначало.
Мнението на министъра на правосъдието за статута на Марковска в момента обаче се разминава с мнението на членовете на ВСС.
Според Румен Георгиев от 10 ч. днес Венета Марковска не е магистрат.
Според Камен Иванов освобождаването е безусловно. "То се счита от момента, в който тя положи клетва, с оглед на непрекъснатостта на трудовите и осигурителни отношения. Ние нямаме право да кажем: "Освобождаваме ви, но ще си помислим дали ви освобождаваме", каза Иванов.
Няма спор между членовете на ВСС по този въпрос, бе категоричен той.
ГЕРБ: Казусът с Венета Марковска е прецедент, досега в България не е имало такъв случай
Това коментира пред журналисти в Народното събрание заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ и на правната комисия Тодор Димитров. Думите му бяха в отговор на въпрос за процедурата оттук нататък.
Първо, посочи той, трябва да се чуе становището на конституционалисти, тъй като към настоящия момента е нямало такъв казус. Самият Димитров не се ангажира с тълкуване, тъй като не е специалист по конституционно право.
В тази ситуация било важно и какви действия ще предприеме самата Марковска, избрана за член на Конституционния съд от квотата на парламента.
ПГ на ГЕРБ няма да коментира действията на президента на България,
каза Димитров на въпрос дали е правомерна реакцията на Росен Плевнелиев по време на церемонията по полагане на клетва от новите конституционни съдии. Премиерът и лидер на партията Бойко Борисов вече изрази своята позиция по въпроса, която и към настоящия момент не се е променила, припомни Тодор Димитров.
Янаки Стоилов: Парламентът трябва да започне процедура за нов избор на член на Конституционния съд от квотата си
Така депутатът от БСП, цитиран от DarikNews.bg, вижда изхода от ситуацията. Според Стоилов тази развръзка потвърждава необходимостта България да прилага най-високите професионални стандарти при избор за високи длъжности и поставя под въпрос авторитета на държавните институции.
"Самата клетва на конституционни съдии е формализирана, посочени са институциите, които трябва да вземат участие в нея, така че това не е само ритуално действие, но води и правни последици", коментира червеният депутат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!