С вота на доверие изпреварваме опозицията, защото след него парламентът ще се концентрира върху законите, а депутатите и кабинетът ще могат да работят шест месеца, в които не може да бъде искан нов вот на недоверие.
Това заяви пред Нова телевизия депутатът от ГЕРБ и заместник-председател на парламента Анастас Анастасов по повод решението на премиера Бойко Борисов да поиска вот на доверие за цялостната политика на правителството.
Решението на министър председателя идва в разгара на скандала с подслушаните разговори с шефа на митниците Ваньо Танов. Сред тях имаше и запис на разговор, за който се твърди, че е с премиера и който уличава Борисов в покровителство над контрабандата.
Борисов обяви, че ще иска вот на доверие, след като преди няколко дни от опозиционната БСП съобщиха, че започват консултации за вот на недоверие.
"От три седмици ние не работим по същество. Имаме определени цели и трябва да ги постигнем. Всички останало, което го правят в залата, е за забавление" заяви Анастас Анастасов. Той изрази мнение, че записите от разговорите са манипулирани и прогнозира, че компроматната война и атаките към премиера ще продължат.
Министерският съвет взе решение да предложи на Народното събрание гласуване на вот на доверие към правителството, съобщи пресслужбата на правителството.
Решението ще бъде внесено още днес в парламента и се очаква утре да бъде дебатът по него. По-рано пред БНР министърът на икономиката, енергетиката и туризма
Трайчо Трайков определи искането на вот на доверие като логичен ход
и добър начин да се изясни политиката на правителството и да се постигне стабилност.
"Доверието е равно на стабилност, а на икономиката е необходима стабилност. Ако някога е имало проблеми, които сме си създали ние, то не е било основно поради грешни стъпки, а поради създаване на усещане за нестабилност", заяви Трайков.
Не ме интересуват подслушванията, но ако нещо в политиката на правителството е останало неясно, това е много добър начин да се изясни, посочи министър Трайков.
Министърът на правосъдието Маргарита Попова каза, че записът с разговора на премиера Бойко Борисов е сигнал, върху който много сериозно трябва да се помисли.
Това е част от националната сигурност и аз не искам на моя премиер, на моята държава разговорите и гласът да се чуват в общественото пространство, да се коментира, да се преиначава и да се злоупотребява с това, заяви Попова.
Тя заяви, че чака да излязат резултати от проверката на прокуратурата и не може да коментира предварително.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев заяви, че вота на доверие ще бъде показателен за това, че ще се вземат мерки по проблемите със сигурността в държавата.
Този вот на доверие не е само, за да покажем на българите, че ще строим магистрали, ще правим пречиствателни станции, ще усвояваме ударно европейски средства и че ще пазим макроикономическата стабилност, този вот е и да кажем какво ще правим оттук нататък и в сферата на сигурността, заяви министър Плевнелиев.
Искането на вот на доверие би могло да бъде най-малко оздравителен ход, каза министърът на културата Вежди Рашидов пред журналисти в Министерски съвет. Не може основно в нашия живот дълги месеци да бъде единствената новина компроматите или пък скандалите.
Два-три месеца обществото го заливаме с толкова много кал и помия, в тези два-три месеца са свършени във всички министерства доста сериозни неща и за съжаление никой за тях не е питал, изтъкна Рашидов. Според него, дори с този ход правителството да поема риск, рискът си струва.
Доста силен ход от страна на правителството е искането на вот на доверие, според образователния министър Сергей Игнатов.
Той заяви, че всички министерства са започнали реформи, които разместват статуквото. Много често обаче се получава абсолютно неправилна информация у хората, за това, което се предприема.
Този вот на доверие, който искаме, ние показваме, че сме абсолютно решени да доведем реформите докрай, каза Игнатов.
Костов: Руските тайни служби работят срещу кабинета
С искането на вот на доверието премиерът Бойко Борисов се опитва да си върне инициативата, заяви по БНТ съпредседателят на Синята коалиция и лидер на ДСБ Иван Костов.
"Борисов трябва да направи всичко възможно, за да върне важните въпроси, защото гражданското общество е разтерзано от тази милиционерщина. Всички се занимават с четене на СРС-та, наблюдаваме една шизофренна ситуация, която не е характерна за едно гражданско общество. Като оставим на страна съдържанието на тези СРС-та, хората не могат да търпят такава милиционерщина, такава кадесарщина", категоричен е Костов.
По думите му обаче трябва да се отговори на определени въпроси, свързани с тези СРС-та и в зависимост от отговора обществото ще се успокои или още повече ще се възбуди.
"В момента други хора казват кога ще се изяснят нещата
и аз искам да назова техните имена. Това безспорно е президентът Георги Първанов. Това е неговият съветник, членът на Висшия партиен съвет Цвятко Цветков. Това е човекът, който чака обвинение, Алексей Петров.
Това са хората, които стоят в дъното и които вероятно с помощта на други бивши групировки от бившата Държавна сигурност поставят този дневен ред. И те ще кажат, кога това нещо ще свърши", разкри лидерът на ДСБ.
Интересите на тримата се пресичат в руската тема, смята Костов. Според него правителството трябва да вземе определени решения. "Правителството още не е дало гаранция, че ще участва в проекта за газопровод "Набуко".
Това се опитват да спрат с всички средства руските специални служби в България. Другото е да продължи проекта АЕЦ "Белене" и да не бъде спрян, въпреки че той е абсолютно ненужен на страната.
Това са големите интереси с участието на Първанов, който е лобист на руските интереси, заяви съпредседателят на Синята коалиция. Според него натиска ще продължава върху правителството, докато то се колебае.
Ако правителството ясно се произнесе и отблъсне този руски интерес, натискът веднага ще спре, добави Костов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!