Парламентът обсъжда налагане на мораториум върху премахването на незаконни строежи, използвани за жилища или част от рибарски селища по Черноморското крайбрежие. Предложението е на Сергей Станишев и група народни представители.
Изненадващо срещу предложението възрази Емил Костадинов от "Коалиция за България". Той посочи, че по данни на ДНСК става дума за 250 броя влезли в сила заповеди. За 34 броя е изискана проверка дали става дума за единствено жилище, за останалите 216 обекта, за които се предполага, че са с жилищно предназначение, нямало възлагане.
Ако са поети ангажименти към избирателите, конкретните случаи да се решават с конкретни мерки, призова той.
С предложеното решение
ще удовлетворим очакванията на няколкостотин нарушители на закона, но ще предизвикаме справедливото недоволство на десетки хиляди други граждани,
които са повярвали, че законът следва да бъде спазван, предупреди Костадинов.
"Този проект за решение не прави разлика между най-невинното отклонение при консумирането на някакво строителство и най-бруталното и грубото нарушение на закона. Подобни мораториуми биха могли да изкушат политици и администрация да действат и да преценяват по целесъобразност”, заяви депутатът.
Емил Костадинов бе единственият депутат от БСП, който гласува въздържал се при избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Този мораториум е реверанс към обитателите на циганските махали, заяви от парламентарната трибуна Павел Шопов от "Атака".
По думите му това е "реверанс към обитателите на циганските гета от БСП и ДПС за подадените от тях гласове. Прави се опит да се мине с едно решение, но положението на рибарските селища е различно от незаконните жилища в циганските махали. Прави се опит цялата порочна схема да продължи, незнайно докога".
Налагаме мораториум за премахване на незаконните строежи - единствено жилище, защото режимът за разрешаване на строителство у нас е изключително усложнен,
създадени са над 80 нови, допълнителни изисквания и това е основната причина добросъвестни граждани и фирми да изпаднат в статута на незаконен строеж, каза Димчо Михалевски от БСП. Той отрече да става дума за ромски жилища.
При изпълнението на заповедите за премахване на такива строежи не се отчитат последиците за обитателите им, включително и за риска за засегнатите лица да останат без дом, посочи той.
Според мотивите на вносителя в практиката на Европейския съд за правата на човека са налице няколко случая на спечелени дела срещу държавата срещу подобни действия. Изложени са аргументи от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и протокол на конвенцията относно правото на всяко физическо или юридическо лице мирно да използва своята собственост.
Михалевски каза още, че мораториумът ще действа до 30 ноември, а в кратък срок ще бъдат изготвени и внесени за разглеждане в Народното събрание пакет от законови промени, с които да се въведат допълнителни ясни критерии за премахване на незаконните строежи, които засягат обществените интереси.
Дебатите по проекторешението за мораториум ще продължат в петък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!