О т политическото решение на казуса "Сидеров" в момента зависи бъдещето на 42-то Народно събрание – това стана ясно от думите на народния представител от БСП Янаки Стоилов в коментар за скандала на летище Варна и постъпилото искане за сваляне на депутатския имунитет на лидера на партия "Атака".
"Както и да бъде решен казусът, ще има политически последствия – може дори да се отрази на възможността на парламента да върши своята работа впоследствие", заяви Стоилов в сутрешния блок на Би Ти Ви.
Депутатът от левицата бе категоричен, че парламентът до голяма степен действа като юрисдикция, а политическите виждания трябва да останат на заден план.
Той предлага временна парламентарна комисия да проучи фактите около скандала с Волен Сидеров в главната роля и въз основа на събраната информация да препоръча на Народното събрание какво решение да вземе за депутатския имунитет на националистическия лидер.
Стоилов обясни липсата на политическа позиция от страна на левицата с това, че случаят се е превърнал в юридически казус, след като в сряда главният прокурор Сотир Цацаров изпрати до парламентарния председател Михаил Миков искане за сваляне на депутатската защита на Сидеров.
Трябва много остро да се осъди подобно поведение,
коментира депутатът от БСП Георги Кадиев скандала с Волен Сидеров. Според Кадиев не е въпрос на политическо решение дали да се отнеме имунитетът на Сидеров, а човешко отношение към поведението на един народен представител.
"Човек трябва да си носи последствията. Когато си депутат, ти трябва да си на висотата на позицията, която заемаш. Не можеш да си изтърваваш нервите. Ти си пример за останалите, не си просто един човек на улицата", каза Кадиев в интервю за БНР тази сутрин.
Процедурата по снемане на депутатски имунитет, описана в парламентарния правилник, дава три възможности за развитие на случая. Ако самият Сидеров се откаже писмено от имунитета си, прокуратурата може да го разследва.
В случай, че парламентът не заседава, както в момента, председателят на Народното събрание може да даде разрешение за възбуждане на наказателно преследване. Това може да стане веднага, но още на първото заседание парламентът трябва да се произнесе по решението на председателя си.
Третата възможност е парламентът да приеме решение по искането на главния прокурор, което може да стане не по-рано от 14 дни от внасянето му.
"Основният въпрос в момента не е дали ще бъде отнет имунитетът на лидера на Атака, а как управляващите от БСП и ДПС ще спасят Волен Сидеров в тази ситуация", заяви в сутрешния блок на телевизията бившият депутат от "Атака" Павел Чернев.
"Над господин Сидеров винаги се опъва чадър, защото е необходимата брънка, патерица, която поддържа властта в последните няколко парламента
. Делото по случая на летището във Варна в момента е срещу неизвестен извършител, понеже не може да се предприемат конкретни действия срещу Волен Сидеров докато не бъде свален депутатския му имунитет", уточни Чернев, който по професия е адвокат.
Бившият депутат от "Атака" заяви, че е бил посъветван от приятелски настроени млади кадри на БСП да не се занимава с "коалиционния партньор" Волен Сидеров по време на "обиколките под маса" на лидера на националистите при протестите през лятото.
Предупреждението било отправено след изразените намерения на Чернев да пази гражданите със "съмишленици" с респектиращ вид, обяви бившият съпартиец на Сидеров.
"А бе, я не закачай коалиционния партньор, той сега е силен и е в състояние да те нокаутира", гласял съветът.
В отговор на въпрос кои са "добронамерените" социалисти, Чернев обеща да ги посочи някой ден в мемоарите си "с добро".
Според него цялата партия БСП "опъва чадъра" над Волен Сидеров, тъй като "златното му пръстче" държи съвместното й управление с ДПС.
"По делата им ще ги познаете. Сега ще шикалкавят, ще му образуват цирков процес, ще допуснат неговите фенове да врякат в съдебна зала. Процес под формата на цирк, даже не по Кафка, кой знае по кой бурлесков автор", прогнозира Чернев.
Той припомни инцидента на магистрала "Тракия" през 2006 година, в който е пряк участник. Тогава след леко произшествие Сидеров реши, че срещу него се извършва атентат, а с подръчни средства шофьорът му се погрижи да не избягат "извършителите". На лидера на "Атака" бе повдигнатото обвинение за подбудителство към лъжесвидетелство. По думите на Чернев това обвинение също е било "цирково", а Сидеров е заслужавал такова за съучастие в хулигански действия.
Според него това е поредният факт, който доказва, че на лидера на националисте в парламента "му се разминава".
"Директно, ясно и категорично го заявявам, не е предположение, изказвам ясна теза – над него се опъва чадъра на управлявалищите, защото осигурява необходимата патерица. В 40-ия парламент не един и два пъти негови депутати гласуваха с БСП и ДПС. В 41-ия парламент Сидеров беше безусловно подкрепящият тогавашното управление. Тогава бяха "Луфтханза", боят пред джамията, в който Сидеров се отрече от своите момчета, които бяха там на първа линия и те напуснаха "Атака" и обясняваха как ги е пратил да се маризят и после като е видял дебелия край на тоягата, каза: "Аз не съм разпореждал такова нещо", обобщи Чернев.
Той нарече бившия си партньор по убеждение "псевдонационалист", тъй като с "години опошлява нашия национализъм, превръщайки го в маймунджилъци, в дребно хулиганство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!