През 2010 г. се осигурява директен достъп до педиатър за децата. За това са заложени допълнително 4 млн. лева от бюджета на здравната каса.
Средствата, които реално са осигурени за извънболнична специализирана помощ през следващата година стават 158 млн. лева или с 3.2 млн. лева повече, отколкото през тази година. Така се осигуряват повече направления за прегледи в сравнение с 2009 г.
Това са част от договорените промени в Националния рамков договор.
Днес Управителният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Българският лекарски съюз (БЛС) и Българският зъболекарски съюз (БЗС) възобновиха диалога за подписване на Национален рамков договор, съобщиха от пресцентъра на здравната каса.
Преди два дни БЛС обяви, че се оттегля от процесите на здравната реформа, провеждана от официалните институции, и вади своите представители от преговорите за подписване на Национален рамков договор за 2010 г.
Връщането им за преговорите е станало след среща на премиера Бойко Борисов с министъра на здравеопазването Божидар Нанев, зам.-председателя на парламента Лъчезар Иванов и председателя на БЛС Цветан Райчинов.
От здравната каза поясниха, че сключването на нов рамков договор за 2010 г. на този етап е невъзможно, тъй като сроковете за подписването му са изтекли, според сега действащите закони.
В анекса към НРД за следващата година обаче ще залегнат всички правила, които са договорени до момента от управителните съвети на съсловните организации на лекарите и зъболекарите с касата.
Децата са приоритет в осигуряването на медицински услуги и при първичната извънболнична помощ. За 2010 г. се увеличава цената на профилактичния преглед на лицата до 18-годишна възраст от 5.30 на 7.70 лв., като целта е да се засили вниманието на общопрактикуващите лекари върху здравето на децата.
Основната част от промените в работата на Здравната каса за 2010 г. ще са насочени в болничната помощ. Целта е да се осигурят по-качествени услуги за пациентите и по-ефективно изразходване на средствата в тази сфера.
Затова през следващата година всяка болница, която иска да сключи договор с касата, ще трябва да осигурява 24 часа в денонощието възможност за прием на пациентите до друго лечебно заведение.
През следващата година се увеличават цените на 32 клинични пътеки.
Отпада акредитацията като задължително изискване за сключване на договор със здравната каса.
До края на седмицата ще бъде решен проблемът с инсулина, съобщи по рано днес за Pro.bg здравният министър д-р Божидар Нанев.
Нашата цел е да поемем 100% инсулина и да не се налага пациентите да си доплащат, допълни здравният министър.
Министерството обаче било категорично, че цената на спорния вид инсулин не трябва да се увеличава, както е поискала една от фирмите-производителки. Подобен проблем се появява периодично и става причина за притеснения на много диабетици.
Министър Нанев обясни, че ако все пак фирмата реши да вдигне цената на инсулина, вариантите са три: или Министерството на здравеопазването да се съгласи да плаща повече пари, или пациентите да си доплащат, или да преминат към други фирми-производители.
Но не трябва да се подлагаме на натиск от страна на производителите, категоричен е здравният министър.
По повод предстоящото закриване на болници в страната, той за пореден път обясни, че ще бъдат затворени тези лечебни заведения, които и в момента не работят ефективно, нямат съвременна техника, материалната база не отговаря на стандартите и нямат достатъчно специалисти.
Публичният ресурс трябва да го съсредоточим там, където има качествено лечение, обясни Нанев и добави, че общините, които искат да запазят неефективните си болници, могат да го направят, но за собствена сметка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!