Парламентът прие днес на второ четене срокът за възстановяване на ДДС да бъде намален на 30 дни.
Промяната бе по предложения на Мартин Димитров от Синята коалиция и на Менда Стоянова от ГЕРБ.
Така ще се запазят най-малко 20 хил. работни места през следващата година, каза пред журналисти Димитров.
Според Мартин Димитров с поправката в закона ще се ускорят оборотите в икономиката.
Той посочи, че това е най-важната антикризисна мярка, зад която са застанали всички синдикати и работодатели. Чрез нея ще се предотвратят фалитите на фирми през следващата година.
Намалени бяха и сроковете за внасяне на справките-декларации от задължените фирми. Прието беше държавата да дължи лихва за невъзстановен без основание данък.
Депутатите приеха фискалните устройства на осъществяващите търговска дейност задължително да имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите.
Отхвърлено беше предложението на Мартин Димитров тази връзка да бъде задължителна само за фирми с годишен оборот над половин милион лева.
Решено беше лице, което не издаде фискална касова бележка да бъде наказвано с глоба от 100 до 500 лева за физическите лица, които не са търговци, или - с имуществена санкция за юридическите лица и едноличните търговци - от 500 лева до 2000 лева.
В закона беше записано, че лице, което наруши реда и начина за одобряване на типа, регистриране или въвеждане/извеждане от експлоатация, или отчитане, или сервизно обслужване на фискалните устройства, или не изпълнява изискванията за дистанционна връзка с НАП, да се наказва с глоба от 300 лева до 1000 лева за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция за юридическите лица и едноличните търговци от 3000 лева до 10 000 лева.
Адвокатските услуги ще се облагат вече с 20 % ДДС,
приеха 95 депутати. 46 бяха против, 13 се въздържаха.
Час и половина продължи обсъждането на този текст при гласуваните на второ четене промени в закона за Данък добавена стойност.
Точният текст е, че "с данък добавена стойност се облага процесуалното представителство, с което се осъществява правото на защита на физически лица в досъдебни, съдебни, административни и арбитражни производства".
Против бяха депутати от БСП, ДПС и РЗС.
Петър Димитров от БСП заяви, че се нарушава правото на конституционна защита, защото на практика се въвежда нов данък. Това, според него, било отказ от правосъдие, особено когато се отнася за служебната защита.
Зам.- председателят на парламента Атанас Семов от РЗС каза, че е неуместно да се поставя знак на равенство между всяка услуга, предоставена от адвокати и защитата пред съд. Така се слагала бариера пред гражданите и тяхното право на адвокатска помощ.
Адвокитет щели да вдигнат цените си с 30-40% заради тежкото счетоводство, което щели да са принудени да водят. Според Семов първо трябвало да се изчака дали ЕС ще наложи санкции на България по този казус и едва когато България бъде осъдена, тогава да се промени закона.
Парламентарната група на ГЕРБ подкрепя предложението, защото когато сме влезли в една общност, трябва да изпълняваме правилата й и договореностите с нея, каза председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Тя допълни, че през октомври от Еврокомисията България е получила покана за внасяне на глобите за неизпълнение на европейската директива, свързана с налагане на ДДС на адвокатските услуги.
Предложението на Петър Димитров ще доведе до налагането на глоби на страната ни за неизпълнение - едната е еднократна от около 2 млн евро, а другата е на ден и е между 30 и 150 хил. евро, каза Стоянова.
Бившият министър-председател Сергей Станишев пък посочи, че България е една от страните в ЕС в челната тройка от гледна точка на транспонирането на европейски директиви.
Имаме един от най-ниският брой дела заведени в Съда на европейските общности. Някои от страните съзнателно влизат в такива съдебни дела, които продължават година - година и половина, за да защитят правата на гражданите си, каза Станишев и допълни, че трябва да мислим първо за българската конституция и за правата на хората.
Той каза, че ако се приеме една от мерките в програмата на ГЕРБ за въвеждане на диференцирана ставка на ДДС, България няма да бъде уязвима пред ЕК.
Някои депутати, които са юристи и извършват адвокатска дейност, заявиха, че няма да участват в дебата по текста и гласуването му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!