"България на гражданите": Референдумът е репетиция за подмяна на изборите през лятото
Христо Ангеличин   
Източник: БГНЕС

"Референдумът е една генерална репетиция за манипулациите на предстоящите избори. В една много спокойна обстановка ГЕРБ ще смажат скърцащата изборна машина, която сами създадоха."

Това заяви на извънредна пресконференция Христо Ангеличин, председател на експертната група "Изборно законодателство" към Националния съвет на "Движение България на гражданите".

Ангеличин съобщи, че при направена справка в МРРБ, служба ГРАО и НСИ са установени над 950 хил. "мъртви души" в избирателните списъци.

Той даде пример с Казанлък, където в списъците са регистрирани 71 000 души при 63 000 жители на общината.

Справката в община Дупница показа, че “мъртвите души” в избирателните списъци са 22%, допълни Ангеличин.

Той припомни, че още през май месец 2012-та година от името на Сдружение “България на гражданите” е изпратено писмо до президента Росен Плевнелиев, в което се е настоявало за “изчистване” на избирателните списъци.

“Предстоящият референдум можеше да се използва за въвеждането на активна регистрация, но това не стана, а отговор на писмото няма”, каза членът на Националния съвет на “Движение България на гражданите”.

Христо Ангеличин посочи и друг пример за допуснати нарушения при подготовката на предстоящия референдум.

В столичния район “Средец” са били разпространени избирателни списъци с лични данни на гражданите, което е в разрез със закона.

Целта на референдума е да се разбере кои са т.нар. “мъртви души” в избирателните списъци, за да може на изборите през лятото да бъде пуснат глас от тяхно име, коментира организационният секретар на “Движение България на гражданите” Калин Томов, който уточни, че

под “мъртви души” визира тези граждани, които са в чужбина и не упражняват правото си на глас.

ГЕРБ се опитват да бъдат шампиони в изборните машинации, каза още Томов и даде пример с промяната на часа за край на изборния ден, от 19 на 20 ч., което е станало без необходимото обсъждане.

"Гарантирането на честността на изборите не е самоцел, през тяхното честно провеждане минава и възможността за контрол над действията на властта, като например това, което се случи с дюните край Несебър", допълни организационният секретар на Движението.

"Ще положим всички усилия да не бъдат откраднати изборните резултати. Ще следим на референдума какво ще направят с личните данни, какво се опитват да направят с Изборния кодекс при обсъждането в Народното събрание, както и какво ще се опитат да вменят на ЦИК да направи", декларира Калин Томов.

Той коментира още, че “с това управление на страната – България е на път да преустанови изпълнението на политическите критерии за членство в ЕС”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди поклонници по Кръстния път в Йерусалим на Разпети петък

Хиляди поклонници по Кръстния път в Йерусалим на Разпети петък

Свят Преди 13 минути

В Източен Йерусалим и на Западния бряг живеят около 50 000 християни

Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Свят Преди 30 минути

Това е най-смъртоносната атака от американската кампания на въздушни удари, започнала на 15 март

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Любопитно Преди 1 час

Двойките влизат в битка за надмощие във Вилата на любовта

<p>Доставял ли е Китай смъртоносни оръжия на Русия?&nbsp;</p>

Китай отрече да въоръжава Русия, реагирайки на изявление на Зеленски

Свят Преди 1 час

Това заяви говорител на китайското дипломатическо ведомство

<p>Украинският премиер с визита в САЩ,&nbsp;с кого ще се срещне</p>

Украинският премиер с визита в САЩ

Свят Преди 2 часа

Това става ясно от документ, публикуван от украинското правителство

Русия порази ключови обекти за производство на дронове в Украйна

Русия порази ключови обекти за производство на дронове в Украйна

Свят Преди 2 часа

Това заяви руското министерство на отбраната

Буксуващи усилия за мир съпътстват нови израелски удари в Газа

Буксуващи усилия за мир съпътстват нови израелски удари в Газа

Свят Преди 2 часа

"Хамас" отхвърли израелско предложение за прекратяване на огъня

<p>Тръмп все още се интересува от сделка за мир в Украйна, но е готов да се откаже</p>

САЩ: Тръмп все още се интересува от сделка за мир в Украйна, но е готов да се откаже

Свят Преди 2 часа

Коментарите на Рубио подчертават нарастващото разочарование от липсата на напредък в усилията за решаване на множащите се геополитически предизвикателства

Скандал в Сърбия: Обвинен в сексуален тормоз оглави образователното министерство

Скандал в Сърбия: Обвинен в сексуален тормоз оглави образователното министерство

Свят Преди 2 часа

От години срещу проф. Деян Вук Станкович има множество свидетелства от студентки за тормоз

Нови цени за издаването на лични карти

Нови цени за издаването на лични карти

България Преди 3 часа

Вижте какви ще са таксите:

Патриарх Даниил: Трябва да не се срамуваме от Кръста Христов, той е път към Възкресението

Патриарх Даниил: Трябва да не се срамуваме от Кръста Христов, той е път към Възкресението

България Преди 3 часа

Това призова в посланието си към българския народ на Разпети петък Негово Светейшество

<p>Мистериозно сияние на океана озадачава учените повече от 400 години</p>

Мистериозно сияние на океана, за което се съобщава от повече от 400 години, озадачи учените - ново проучване може да разкрие какво е

Любопитно Преди 3 часа

Повече от 400 години моряците съобщават за мистериозно явление, при което океанът сякаш свети докъдето поглед стига

Ще направи ли Тръмп Китай "велик отново"?

Ще направи ли Тръмп Китай "велик отново"?

Свят Преди 3 часа

През първото тримесечие на тази година китайската икономика е отбелязала по-висок ръст от прогнозирания

<p>МВнР: Българите, пътуващи до Колумбия, да се ваксинират срещу жълта треска</p>

МВнР предупреждава: Българите, пътуващи до Колумбия, да се ваксинират срещу жълта треска

Свят Преди 4 часа

Имунизацията трябва да бъде направена най-малко 14 дни преди пътуването

Спецакция в центъра на София, 13 души са задържани

Спецакция в центъра на София, 13 души са задържани

България Преди 4 часа

Проверени са 41 обекта, сред които хостели, магазини, заведения, фризьорски салони и други, както и над 330 души

Български шофьор на тир загина при катастрофа в Гърция

Български шофьор на тир загина при катастрофа в Гърция

Свят Преди 5 часа

Камионът се е преобърнал, а впоследствие товарната му част е избухнала в пламъци