Председателят на Комисията по здравеопазване в НС Даниела Дариткова каза днес, че засега в комисията няма достатъчен финансово-икономически, социален, здравен анализ на необходимостта да се върне темата за приватизация на болници.
Надяваме се в хода на обсъжданията всичко това да ни бъде предоставено, каза Дариткова, която е депутат от ГЕРБ, в интервю за БНР.
В предварителните обсъждания на Закона за лечебните заведения нямаше текстовете, които са се появили, когато вече е било на ход одобряването на законопроекта в МС, каза още тя.
Правителството прие на 3 юни проект на Закона за лечебните заведения, който предвижда сливания и намаляване броя на болниците, които ще бъдат финансирани от здравната каса. В проекта се предлага изваждането на държавните болници от забранителния списък за приватизация.
В Комисията бяхме в очакване на промени, които да касаят Националната здравна карта и дефинирането на една по-ясна и равномерно разпределена структура на лечебните заведения, каза Даниела Дариткова.
Тя изрази съмнение, че дори и да е възможно, някой би се наел да купи „Пирогов“ или Инфекциозна болница.
Имам и съображения от гледна точка на спешните лекари, които са силно разтревожени от това, че спешните приемни отделения са разположени на територията основно на държавни лечебни заведения и с една такава приватизация те могат да се окажат на улицата. От друга страна, финансовите взаимоотношения и консултативните и медицинските услуги са така структурирани в момента, по отношение на спешните отделения, че те са изключително обвързани с държавните или общинските болници, в които функционират, посочи Дариткова.
Тя отбеляза, че, Ако законопроектът бъде приет на първо четене в НС, ще даде максимален срок за възможност за предложения и за прецизиране на текстовете, за да бъдат направени необходимите анализи. Очаква се разглеждането на проектозакона в НС на първо четене да започне идната седмица.
Според проф. Григор Горчев от Центъра по телемедицина на болницата в Плевен приватизацията по принцип е правилен ход, но трябва внимателно да се помисли кои лечебни заведения и как да бъдат приватизирани.
Той смята, че болниците от национално значение трябва да останат в забранителния списък.
КНСБ обяви днес, че категорично не подкрепя идеята за падане на мораториума за приватизация на лечебни заведения, поради липсата на мотиви за ефекта върху достъпа и качество на здравни услуги, както и финансирането им.
КНСБ приветства създаването на заведения за комплексни грижи за деца, на базата на съществуващите Домове за медико-социални грижи за деца, като трябва да се преосмисли срока, за който децата се приемат в тези заведения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!