„Трябва вече да започнем да се изразяваме като премиера, за да може българите да вденем за какво става дума и че заплашваме здравето си”, коментира проф. Милан Миланов от „Пирогов”. в „Здравей, България” по повод изказването на премиера Бойко Борисов, че който пие ракия, пуши и яде сланина, няма право да иска друг да му плаща лечението.
Въпреки това „основната задължителна здравна осигуровка няма да бъде променена и тя няма как да зависи от начина ни на живот. Но ако вие решите да се осигурявате и в допълнителен здравен фонд, там във въпросника ще присъстват и подобни запитвания", подчерта Миланов.
Той посочи, че подобни законови изисквания в задължителното осигуряване няма никъде по света и никога не е имало. Те се срещат в застраховането в някои държави.
От своя страна заместник-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски каза, че една от най-важните цели, които си поставя проектозаконът за данък „Обществено здраве” е именно разграничаването на вредните от полезните храни.
„Има храни, които влияят върху нашето здраве. Това е доказано от СЗО”, коментира д-р Персенски, като изтъкна, че един от начините за справяне с това е данъкът „вредни храни”. По думите му това е типично поведенчески данък.
Сланината в магазина например със сигурност ще бъде обложена с новата ставка. Същевременно д-р Персенски заяви, че все пак не би забранил производството на цигари. Той също така подчерта, че основните храни – хляб, мляко и местни храни, няма да бъдат облагани с допълнителен данък.
Според проф. Миланов обаче икономическите ползи от новият закон ще бъдат минимални. Освен това всеки човек трябва да яде каквото му харесва, стига да е умерен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!