Предприемачите у нас ще получават данъчни облекчения, ако дава стипендии на ученици или студенти за не по-малко от 12 и не повече от 24 последователни месеца.
Това предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети от парламента на първо четене.
Условията са към момента на предоставянето на стипендията ученикът или студентът да са в последните два курса на редовно обучение и да не са навършили 25-годишна възраст, както и професията им да има приложение в съответното предприятие.
Облагаемата печалба на фирмите ще се намалява с размера на изплатените суми за стипендии.
В същото време се предвижда данъчнозадълженото лице да поема ангажимент за осигуряване на работно място след завършването на учениците или студентите за срок не по-кратък от периода на предоставяне на стипендията.
Ако фирмата не предостави възможност за работа на бившия ученик или студент, в следващата година ще трябва да увеличи счетоводния си финансов резултат при определяне на данъчния си финансов резултат с размера на предоставената стипендия.
Предвижда се законът да влезе в сила от 1 януари 2014 година.
В мотивите си вносителите от левицата посочват, че Европейската комисия и "Евростат", както и данните от българските държавни органи показват високи темпове на нарастване на младежката безработица.
Целта на законопроекта е да стимулира ранното свързване на бизнеса с ученици и студенти чрез използване на формата на стипендиите.
По този начин се осигурява възможност за първо работно място на младите хора, намаляване на разходите за социално подпомагане, а като цяло се намалява и бедността, се отбелязва в мотивите.
На днешното заседание зам.-кметът на Тервел Пламен Желязков се закле като депутат от "Коалиция за България". Той заема мястото на Явор Гечев, който стана зам.-министър на земеделието и храните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!