Радвам се, че външнополитическият курс на правителството се разбира,
коментира днес министърът на външните работи Даниел Митов по повод резултатите от проучване на общественото мнение, извършено от агенцията "Алфа рисърч". Той направи този коментар пред български журналисти в Брюксел, където участва в Съвета на ЕС по външни работи.
"Българинът е изключително умен в случая, правейки разлика между симпатиите си към руския народ, които всички имаме, и към определена политика",
добави той.
Изследването отчита, че близо всеки трети българин е влошил мнението си за руската политика покрай кризата в Украйна, а трима от четирима българи възприемат българската външна политика като умерена.
"Надеждата ни е за постигането на пълно примирие в Украйна, но може да се случи и обратното", заяви Митов. "ЕС ще използва всички инструменти, с които разполага, за да влияе на процеса и за спазването на споразуменията от Минск. Ако се стигне до ескалация на конфликта, готови сме да реагираме", добави той.
"Ако споразуменията се провалят по вина на подкрепяните от Русия сепаратисти в Украйна, тогава няма никакви колебания, че санкциите (срещу Русия - бел. ред.) ще бъдат увеличени.
Но това е сценарий, който никой не иска да види и в момента дори не иска да обсъжда, защото всички се надяваме споразуменията да бъдат спазени. И двете страни трябва да се придържат към изпълнението им", посочи министърът.
Той уточни, че случаите на нарушения на примирието в Украйна намаляват, макар да будят притеснения. Разчитаме украинското правителство бързо да предприеме реформите, свързани с договора за асоцииране към ЕС, добави министърът.
По повод предприетите учения на НАТО в България и в други части от Източна Европа Митов уточни, че те са планирани от месеци и се извършват редовно.
"Когато има конфликти по границите на НАТО, длъжни сме да провеждаме действия, които увеличават капацитета на Българската армия", заяви той. Това се прави не само в България, а на целия източен флаг на НАТО, поясни министърът.
По повод разпоредените днес внезапни маневри на Руската армия той заяви, че готовността, която се демонстрира от руската страна, изисква посланието, че НАТО няма намерение по никакъв начин да заплашва когото и да било.
Когато има нестабилност до границите на НАТО, длъжни сме да увеличаваме капацитета на готовността си.
НАТО няма намерение да влиза по никакъв начин в украинския конфликт или в който и да било друг конфликт.
Това е позицията на всички държави от НАТО, посочи още Даниел Митов.
Министър Даниел Митов взе участие редовното заседание на Съвет на ЕС "Външни работи", което се проведе днес в Брюксел.
Сред водещите теми в дневния ред на заседанието бе проблемът с нарастващия миграционен натиск върху границите на Европейския съюз. Постигнато бе съгласие относно необходимостта от всеобхватен подход и мерки за справяне и управление на засилващите се миграционни потоци в Средиземноморието и по южната сухопътна граница на ЕС, в това число и България.
Специално внимание бе обърнато на нуждата от засилване на подкрепата за най-силно засегнатите от миграционния натиск държави.
В изказването си на заседанието министър Митов подчерта необходимостта от финансова помощ за България, както заради засиления миграционен натиск, така и заради бежанците, които вече са у нас.
Според него между страните членки на ЕС е необходима по-голяма синергия на базата на солидарен подход.
Съветът прие Стратегия на ЕС за Сирия, Ирак и заплахата от джихадистката групировка "Ислямска държава".
Стратегията очертава действия, които ЕС и държавите членки ще предприемат за подпомагане на възстановяването на мира и сигурността в Сирия и Ирак, както и в подкрепа на засегнатите от кризата страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!