Малките партии, които събраха доста гласове, са началото на българското търсене на нови политически субекти, каза за Агенция "Фокус" политологът Евгений Дайнов.
"Това търсене ще продължи и цялата политическа система ще се променя в близките три-четири-пет години. Установените партии също ще трябва да се променят, за да останат популярни, но ще влязат и други партии, които носят новите искания на хората", заяви Дайнов.
"Тези парламентарни избори са междинна спирка.
Влакът е спрял на Каспичан, той не е нито в София, нито във Варна. Това е междинна спирка на един дълъг процес на промяна в българската политика", посочи той.
По думите му, не може да се направи никакво сравнение между парламентарните избори през 2009 г. и настоящите.
"През 2009 г. имаше вяра, че Бойко Борисов и ГЕРБ идват с програма и, че са политически грамотни лица, които ще свършат някаква работа, а сега - просто сблъсък на различни отбори, на различни фен клубове. Без да има доминиращо усещане в хората, че някой може да свърши работата, която може да се свърши", каза още Евгений Дайнов.
Резултатите от парламентарните избори са напълно очаквани,
коментира пред Агенция „Фокус" математикът проф. Михаил Константинов, член на борда на директорите на „Информационно обслужване".
"Аз лично правих някакви подобни прогнози преди десетина дни и мога да ви кажа, че са точно тези, които бяха... Резултатът е такъв, какъвто се очертаваше през последните дни и седмици, което показва, че
опитите за дестабилизация бяха неуспешни.
Аз като цяло оценявам като неуспешни опитите за дестабилизация, които бяха предприети от някои сили", заяви проф. Константинов.
Имахме една тежко увредена кампания, един паралелен сценарий, в който разследванията за подслушвания и публикуването на информация, имаха за цел да отстранят вниманието на гражданите от истинския политически дебат, каза за Агенция "Фокус" политологът Антоний Гълъбов.
"Беше създадена нагласа за това, че изборите могат да бъдат опорочени, вследствие на намерените 350 хил. бюлетини в Костинброд. Въпреки това, информацията, която официалните институции изнесоха, не е достатъчна за подобни твърдения", посочи Гълъбов.
Той каза, че има информация за допечатани бюлетини, за които трябва да бъде намерено обяснение, но това не означава, че тези бюлетини са били използвани в изборите днес.
"Разкритията, свързани с бюлетините, се отразиха в посока на по-висока избирателна активност, тъй като хората са решили, че се опитват да ги излъжат. Българските избиратели продължават да реагират на подобен тип провокации чрез по-висока избирателна активност", заяви Гълъбов.По негови думи същественият въпрос обаче е дали разследванията биха могли да установяват по категоричен начин кой е възложил, кой е изпълнил и с каква цел е бил реализиран този тираж. Това няма пряко отношение към произведените изборни резултати поне засега.
"Тези, които спекулираха с информацията за подслушванията, се надяваха това да се отрази във вота на хората", заяви Гълъбов.
Той обясни, че по време на изборите през 2009 г. е имало ясна изразена вълна на избирателна активност, което я била значително по-висока."Тогавашната избирателна активност беше свързана с очакването за радикална промяна. В момента няма подобна вълна, няма ясни очаквания за цялостна промяна на политическата система", каза още Антоний Гълъбов.
Според поета Едвин Сугарев, който години наред беше един от символите на СДС,
"големият проблем в ситуацията, която се намира България е, че реално няма дясна партия,
защото "ГЕРБ е донякъде такава".В студиото на "Нова телевизия" Сугарев констатира, че за съжаление старата десница се е изчерпала и това личи от днешните резултати.
"Мъчно ми е за този СДС, който пълнеше площадите, това беше съвършено различна партия от тази, която е в момента", заяви Сугарев.
Попитан коя е най-голямата опасност от тук нататък при това разпределение на гласовете и при тези възможности за коалиции, той отговори, че опасностите са две. "Първата е, че се включва очевидно план "Б" на БСП, след като първият й вариант беше да спечели чрез черния пиар, но не успя.Вторият вариант е да извадят хората си на улицата, да предизвикат хаос, да оспорят изборите и да се стигне до ситуация, при която няма да има възможност за реално управление. Това означава, че ще се продължи с нова изборна въртележка и това се вижда пред НДК", коментира Сугарев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!