На този етап няма стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" като компания и име, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред журналисти.
Чуваме, че има такъв проявен интерес, каза министърът по повод идеята на "Булатом" втората атомна централа да се реализира като частен проект.
"Нека първо видим детайлите по тази идея. Твърди се, че има западен инвеститор. Ние три години търсихме западен стратегически инвеститор и такъв не се появи. Нека да видим, ако има такъв, кой е той и какво е конкретното предложение, включително финансово", каза още Делян Добрев.
Частен инвеститор може да купи проекта АЕЦ "Белене" до края на годината
и да поеме плащането на неустойките, каза по-рано в интервю за БТА председателят на Българския атомен форум БУЛАТОМ Богомил Манчев.
Според Манчев, който е изпълнителен директор и основен акционер в консултантската и инженерингова компания "Риск Инженеринг", купуването на проекта от частен инвеститор ще реши проблема с претенциите на руската страна за дължими неустойки.
"Преговорите с Русия могат да се решат положително, ако този инвеститор, който проявява интерес към АЕЦ "Белене", купи проекта и с това се решават всички проблеми на България - НЕК ще получи пари, Русия ще получи парите, за които предявява претенции и повече няма да има такива."
Запитан каква сума иска руската страна като неустойка за спирането на проекта АЕЦ "Белене", експертът казва:
"Не искам да дискутирам това. Сумата е много по-различна от тази, която се говори в пространството.
Ние не можем да си купим само първи блок, ще трябва да си платим и двата.
На нас може да ни се иска да платим само единия,
но са поръчани и изпълнени и двата."
"Инвеститорът, който иска да дойде, е проверил този проект и смята, че той е целесъобразен, той има възможност да плати проекта, а държавата няма възможност да участва в него.
Това не е хипотетична търговска възможност, а
съвсем реална, защото има проявен интерес
Засега не искам да коментирам. Когато това се случи и има съответните подписани документи, тогава ще кажем. Процесът е доста чувствителен.
Засега обаче смятам, че не е разумно да вдигаме шум в пространството", казва още той.
Относно евентуалният бъдещ нов собственик Манчев споделя:
"Това ще бъде отворен консорциум. Има основен играч, който гарантира финансирането, но останалите участници, които към момента са заявили желание, могат да се променят.
Руснаците са изпреварили другите страни в областта на ядрената енергетика
с 20 години. Единственият недостатък на руската ядрена технология е, че няма добра електрическа част, затова водещи компании като Siemens, General Electrics и други се включват като доставчици на точно тези части. "
Манчев е убеден, че проектът АЕЦ "Белене" има търговска стойност и може да бъде започнат веднага, защото е извървян пътят на издаване на всички необходими разрешителни.
Инвеститорът ще трябва да сключи договор с НЕК като собственик на проекта и с "Атомстройекспорт", която има права върху използваната технология.
"Отделен от всички административни решения проектът АЕЦ "Белене" има лиценз на площадка, техническият проект е преминал всички ревизии, поръчано е оборудването с дълъг цикъл на производство и оборудването за първи блок е готово, а на втори блок - на 70% готово - така че
проектът има търговска стойност и може да бъде продаден
Без значение какви решения взимат управляващите държавни органи, този проект има издадени лицензии, които не могат да му бъдат отнети и това има стойност.
Така, ако има някой, който прояви интерес, проектът може да тутакси да тръгне отново", посочва Манчев.
За изграждането на 7 блок в АЕЦ "Козлодуй" Манчев коментира:
"Говорим за нещо, което ще се случи най-рано след десет години. За да се стигне до структуриране на компанията, първо трябва
да се похарчат между 30 и 50 млн. евро,
за да ги има всички документи на масата, с които да се обяви международен търг за избор на доставчик на технология.
Дори и нищо да не се случи с проекта "Белене" и изработеното за него оборудване стои на склад и чака да се роди Нероден Петко, то когато стигне до етап - лицензирана площадка, приет ОВОС, проектно проучване, окомплектоване на проекта, така или иначе ще трябва да се сключи междудържавен договор за предоставяне на ядрената технология, а това ще включва и държавни гаранции - нещо, което ние сме го избегнали при проекта "АЕЦ Белене".
На въпрос дали, ако проектът АЕЦ "Белене" бъде изцяло частен, няма да се застраши националната сигурност, той отговаря:
"В Германия, Финландия, САЩ, Япония, Турция, Испания, Швеция ядрените централи са частни. Правилата, които са наложени в една държава, важат и за държавните, и за частите компании.
Единственият проблем при частен проект ще бъде, че държавата ще взима от него само полагащите й се данъци, а не печалбата, която ще реализира проектът."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!