Не искам да коментирам това, което е казал президентът, защото длъжността на президента в България е само протоколна. Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов в предаването "Тази сутрин" по Би Ти Ви.
Кажете ми какво зависи от президента, но на президента всичко му е позволено да говори, защото той трябва да бъде харесван и трябва да бъде уважаван, каза Цветанов.
Разговорът за главен прокурор не трябва да бъде политически, заяви в интервюто Цветанов.
Споpед него е полезно за държавата това, че Плевнелиев се еманципира от ГЕРБ. Подчеpта също, че той беше номиниран, издигнат от ГЕРб, но кампанията му беше платена с държавната субсидия за партиите и след като е избран, той трябва и е президент на всички българи.
Президентът трябва да бъде обединител на нацията и смятам, че в много от случаите с действията си е бил такъв, коментира още Цветанов.
"Нали разбирате, че ако Венета Марковска не си беше подала оставката,
имаше реална предпоставка да започне процедура по импийчмънт,
както беше лансирано от опозицията. Венета Марковска с акта на напускане осуети всичко. Ако тя не се беше оттеглила, какво щеше да стане - импийчмънт", каза Цветан Цветанов.
В момента има нова процедура за Конституционния съд, където са изпратени два сигнала и след като приключи проверката, ще бъдат евентуално гласувани, подчерта той. Да връща закони е част от неговата компетентност и функция, посочи министърът.
Цветанов декларира, че няма напрежение между него и президента Плевнелиев. Изборът за президент го дават българските граждани, добави той.
Когато е давана оценка за Сотир Цацаров, е давана на база добрите резултати, които са постигали институциите в борбата срещу организираната престъпност, заяви Цветанов по повод кандидатурата на пловдивския прокурор за главен прокурор.
Моята оценка и оценката на премиера е, че има съдии и прокурори, които са безупречни в кариерата си, каза още Цветанов.
За коментарите, че случващото се в СДС е сценарий на ГЕРБ, Цветанов бе категоричен, че няма абсолютно нищо вярно в това. Първият официален контакт на ГЕРБ със Синята коалиция е бил осъществен още през 2009 г. след парламентарните избори, обясни той.
Започвам да си мисля, че започва абсолютното договаряне между структурите на Алексей Петров и структурите на Надежда Нейнски. Когато си управлявал държавата и си дал шанса на подобни лица да бъдат част от управлението, каза Цветанов. За голямо съжаление Алексей Петров е бил това, което е бил и по наше време, призна министърът.
"Нещата са взаимосвързани. СДС е член на ЕНП, ние сме сестрински партии, които сме в ЕНП, и е съвсем нормално и логично да имаме диалог и да се подкрепяме в определени политики", каза още Цветанов. Той подчерта, че българските граждани ще решат какво ще се случи в следващия парламент.
Вчера пред Би Ти Ви правосъдният министър
Диана Ковачева каза за предшественика си Маргарита Попова,
която бе избрана за вицепрезидент, и за екипа й: "Заварих много тежко наследство в министерството". Ставало дума за много изоставени дела и много изтичащи срокове. "Очевидно предишният екип бе решил, че процедурите не са толкова важни", посочи тя.
"За съжаление, наложи ни се да решим много изоставени проблеми", оплака се Ковачева, но отказа да даде оценка на Маргарита Попова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!