Според премиера Бойко Борисов и според главния прокурор Борис Велчев публикуваният днес доклад на ЕК за напредъка на България в областта правосъдие и вътрешни работи е най-добрият досега.
Председателят на върховния касационен съд Лазар Груев го определи като реалистичен и партньорски.
Правителството ще обсъди план за изпълнение на препоръките
от европейския доклад за съдебната система, заяви премиерът Бойко Борисов във Виена, където е на посещение и обеща повече коментари след завръщането си в София.
"Самите вие знаете, че това е най-добрият доклад. Аз искам да видя критиките и на Министерски съвет да подготвим плана, по който в срокове ще ги преодолеем. Това иска Брюксел да ни каже с този доклад.
Кога ще влезе в сила Законът за обществените поръчки, искам да им върна отговор - еди-коя си дата ще бъде в парламента. Съответният министър да има задължението дотогава да е готово. Тогава Брюксел ще каже - да, отчитаме необходимия напредък в тези срокове", каза Борисов.
От юли 2009 г. насам в България се наблюдава силен устрем към реформи, се казва в заключението на доклада на Европейската комисия.
Според заключението на комисията за България обаче въпреки напредъка случаите, приключили в съда, са прекалено малко.
Препоръчва се и да се укрепи Законът за предотвратяване на конфликт на интереси и да се извършва постоянна оценка на риска във връзка с прилагането на законодателството за обществените поръчки.
Европейския съюз разкритикува Румъния, че изостава в опитите да се справи с ширещата се корупция, но похвали България за напредък в борбата с този проблем, отбелязва Ройтерс.
На Румъния и България все още предстои много работа в сферата на борбата с корупцията и реформите в съдебната система, заяви със съжаление ЕК в доклади, с които им размахва пръст за неизпълнени ангажименти, посочва Франс прес, като допълва, че Брюксел критикува особено силно Румъния, която не показва политическа усърдие в процеса на реформи.
Борис Велчев коментира, че в доклада има доста критики, но той е доказателство, че механизмът за сътрудничество и проверка дава своите резултати.
Днес правителството има повод да се гордее. Поздравявам премиера Бойко Борисов и министрите Цветан Цветанов и Маргарита Попова, каза още главният прокурор.
Днес
съдебната система в България не отговаря на потребностите на обществото
и на държавата като членка на Европейския съюз, заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов в първи коментар за доклада.
Според Цветанов написаните слабости в доклада са основателни, но ще го коментира изцяло, когато се запознае с него.
Той посъветва представителите на съдебната система при възможност да се запознаят с жертвите на престъпления.
Според министъра така магистратите щели да разберат, че присъдите, които са постановили, не отговарят на очакванията и интересите на обществото.
По повод очакваната критика в доклада на ЕК, че разследващите все още не събират достатъчно и качествени доказателства, Цветанов отбеляза, че по обвиненията срещу тежки организирани престъпни групи, които предстои да бъдат внесени в съда, са събрани достатъчно доказателства.
Обезпокоителни са присъдите в сферата на конвенционалната престъпност, коментира Цветанов и определи решенията на съда дори като поощрителни.
Да се надяваме, че всеки в съдебната система ще прочете внимателно доклада и ще направи своите изводи, заяви вицепремиерът.
Докладът на ЕК е реалистичен и партньорски, защото
отразява вярно както прогреса, така и необходимостта от допълнителни усилия,
включително с участието на европейски експерти, в изпълнение на критериите, заложени в Механизма за сътрудничество и контрол, се посочва в позиция на председателя на ВКС Лазар Груев.
Ясно е, че механизмът играе полезна допълваща роля към усилията на българските институции в борбата срещу престъпността и корупцията и за установяване върховенството на закона.
Груев оценява по достойнство факта, че са отчетени огромните усилия на ВКС за уеднаквяване на съдебната практика чрез приетите тълкувателни решения, защото предвидимото правораздаване е в основата на чувството за справедливост в българското общество.
За мен основният извод от верния прочит на доклада е, че всички институции, ангажирани с противодействието на организираната престъпност и корупцията, следва да мобилизират в максимална степен наличния ресурс и заедно, съобразно конституционните им правомощия, да продължат усилията във вярната посока, заявява Груев.
Според него особено внимание трябва да се обърне на препоръката усилията да бъдат насочени към усъвършенстване на експертните знания на магистратите при работата по сложни дела и особено по отношение на престъпленията от икономически и финансов характер и организираната престъпност.
Председателят на ВКС смята, че "ще бъде грешка, ако за пореден път докладът се прочете както "дяволът евангелието" и се използва за междуинституционални нападки, обвинения или себеизтъкване".
Висшият съдебен съвет изрази готовност
да продължи засилване на диалога,
както между отделните звена в съдебната власт, така и с останалите институции, за осъществяване на задълбочена реформа в съдебната система и прилагане на най-добрите практики на другите държави-членки на Европейския съюз.
Докладът на ЕК за България дава обективно висока оценка на правителството за осъществяване процеса на реформи в съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност, се казва в становището на съвета.
Посочва, че в документа справедливо са изтъкнати достигнатите резултати в работата на ВСС по отношение на дисциплинарната практика, безкомпромисното отношение в проявите на неетично поведение на магистрати, както и активната роля на ВСС за предприемане на организационни и административни мерки, насочени към ускоряване движението на делата и своевременно приключване с краен съдебен акт.
От ВСС заявяват още, че в унисон с препоръките за бъдещата дейност на ВСС, и в настоящия момент съветът съзнава високата отговорност за избора на административни ръководители, както и за кариерното израстване на магистратите и полага резултатни усилия за максимална обективност и прозрачност на процеса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!