Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов няма принадлежност към Държавна сигурност, съобщиха от
Комисията по досиетата.
Поводът за съобщението е изявление на народния представител от Коалиция за България Кирил Добрев, според когото Цветанов е започнал своята кариера в структурите на ДС. Той съобщи това на пресконференция днес, като се позова на биографията му в интернет.
Съгласно Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, Цветан Цветанов е проверяван като кандидат за народен представител за 41-то Народно събрание и като зам.-министър председател и министър на вътрешните работи.За Цветанов е извършена и предварителна проверка по чл. 27 от закона по искане на ГЕРБ, като не са открити документи, установяващи принадлежност, добавят от комисията.
В съобщението се отбелязва, че народният представител Кирил Добрев не е искал от тях информация, свързана с кариерното развитие на Цветанов, както той твърди.
В периода, посочен от червения депутат, Цветан Цветанов е бил на трудов договор като волнонаемен служител - специалист в Централното информационно-организационно управление на МВР.
Длъжността "специалист" при това управление на МВР, заемана от него до 16 юли 1991 г., не дава основание за установяване на принадлежност към съответните органи, се посочва в съобщението.
В биографията на Цветанов на сайта на ГЕРБ е записано, че в периода 1987-2001 г. е бил специалист, инспектор, ст. инспектор, гл. инспектор, н-к на група в ЦИАОУ-МВР и СИТАУ-МВР.
Добрев твърди, че се е консултирал с комисията по досиетата и според алманаха й през втората половина на 60-те Централното информационно организационно управление преминава в структурата на ДС като Седмо управление и остава такова до закриването на ДС в началото на 1990 г. Това беше
потвърдено за Mediapool от председателя на Комисията по досиетата Евтим Костадинов.
Той обаче уточнява, че позицията, на която е бил тогава Цветанов, не подлежи на обявяване от Закона за досиетата.
Пред "Медиапул" Евтимов заявява, че Цветанов е назначен по Кодекса на труда и няма как да бъде обявен с принадлежност.
"Законът ясно казва кой трябва да се проверява и обявява. Вътрешният министър Цветан Цветанов не е сред тях. Законът постановява за обявяване само имената на лица, които са били нещатни сътрудници-агенти, щатни офицери или сержанти в структурите на ДС. Вадят се и имената на следователите и дознателите, които са имали право да създават камерната агентура от лица, които са в арестите или затворите", казва Костадинов пpед сайта.
Според информация на "Медиапул" кариерата на Цветанов действително е започнала в това управление като шофьор с чин сержант - той не е бил на оперативна длъжност.
Според запознати със структурата на репресивния апарат на бившата комунистическа партия, по щатно разписание той е бил служител на Държавна сигурност, пише медията.
Костадинов заяви, че е възможно под класификацията "специалист" да се крие именно длъжността "шофьор".
Помолен да коментира каква е разликата между "специалист" в анализаторския отдел на ДС и работата на президента Георги Първанов, който твърди, че също е бил анализатор, Евтим Костадинов обясни следното: "Единият (Георги Първанов, бел.ред.) е бил привлечен за агент, той си е агент и е обявен като агент. Това, че е работил като анализатор, но е привлечен, означава, че е извършвал агентурна работа сред анализаторите".
От БСП заявиха днес, че не може да се прилагат двойни аршини:
"Ако дипломатите са проблем за Шенген и трябва да ги прибираме, какво говорим за министъра на вътрешните работи, директорите на Агенция "Митници", на Гранична полиция, на Агенция "Пътища" - всички те са свързани по някакъв начин с ДС?!", попита Кирил Добрев.
Колегата му Атанас Мерджанов посочи, че членовете от левицата на парламентарната външна комисия са гласували против проекта на декларация за дипломатите.
Поводът за изявлението е проектът на декларация на Народното събрание, предложена от ГЕРБ, относно участието в дипломатическите служби на съвременна България на лица, свързани с ДС и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Цялото внимание е насочено към дипломатите и нито дума не се казва за областни управители, заместник-министри и шефове на агенции, принадлежали към структурите на ДС, каза депутатът от левицата Корнелия Нинова. Подобна позиция е безпринципна, показва двоен аршин и я отхвърляме, добави тя.
Коалиция за България е категорично против всякакъв вид лустрация. Атанас Мерджанов коментиpа, че подобна декларация на Народното събрание за дипломатите с агентурно минало не е нужна, а политическата позиция на парламента по въпроса е изразена с приемането през 2006 г. на Закона за разкриване на досиетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!