Няма нужда от завишаване на мерките за сигурност у нас, заради опасност от тероризъм. Това заяви вътрешния министър Цветан Цветанов.
Във вторник Цветанов ще се срещне с директора на "Европол" в Хага във връзка с разследването на атентата в Сарафово.
Цветанов обясни, че лицата, заподозрени за съучастие в атентата, ще бъдат обявени в "Интерпол" и "Европол", за да може да се установят и други движения на територията на Европа в периода 2012 - 2011 г. Така ще може да се предотвратят и други терористични актове, ако бъдат планирани на територията на ЕС.
Той отново потвърди, че има достатъчно данни за съпричастността на групировката "Хизбула".
"Годността на доказателствата? От всички тези доказателства можем да смятаме, че говорим за обосновано предположение за военното крило на "Хизбула", заяви Цветанов.
По другата тема от седмицата - доситетата, след оповестяването на данни за т.нар. досие "Буда", Цветанов припомни, че първите публикации на подобни материали са от 2007 г., когато Бойко Борисов беше кандидат за кмет.
Цветанов се е заинтересувал и от личното си - кадрово - досие в МВР. "Проявих интерес да видя кой е ползвал личното ми кадрово дело като служител на МВР, защото пpeз 2005 г. октомври аз напуснах МВР", каза той.
По думите му през 2006 г. личното му кадрово дело е било взимано, разглеждано, а през април 2009 г., четири месеца преди изборите, отново е проявяван интерес. Според него това е, за да се "търси може би нещо, което бихте могли да ми зададете като въпрос, ако някой може да изфабрикува нещо свързано с моето семейство или моето минало".
"Директорът на "Човешки ресурси" го е получавал, защото е подписан в архива това е 2006 г., когато министър е бил Румен Петков, а тогава знаете, че аз започнах да влизам в политиката, а април 2009 г., когато е ползвано делото, пак е искано от директора на "Човешки ресурси" - министър е бил Михаил Миков. Може би са искали да прояват интерес кой съм, какъв съм и дали ще бъда кандидат за министър на МВР", обясни Цветанов.
Мерките за сигурност у нас не са повишени,
обясни главният секретар на МВР Калин Георгиев пред Нова телевизия.
Той заяви, че няма вариант разследването на атентата да тръгне в друга посока. Според него доказателствата за съпричастност на "Хизбулла" в атентата, в момента са достатъчни:
"Доказателствата, които службите са събрали, досега са достатъчни,
за да докажат тезата, че зад атентата стоят именно представители на военното крило на „Хизбула". Те обаче все още са твърде малко, за да се повдигне обвинение на извършителите и делото да влезе в съда."
Георгиев разясни, че принтерът, който е използван за отпечатване на документите, е установен в Бейрут. По негови думи е безспорно, че замесените в атентата са влезли от Ливан. "Били са във Варшава, Прага, Румъния и после тук в България. Знаем, че след това са заминали обратно за Ливан, но къде са в момента е трудно да се каже", допълни Георгиев.
Главният секретар на МВР е категоричен, че няма как разследването да тръгне в посока, различна от „Хизбулла". Той допълни и че
делото се наблюдава пряко от Ася Петрова.
Новината, че именно Ася Петрова поема случая, идва два месеца, след като тя беше на специално посещение в Съединените щати. Именно шуменската прокурорка беше единственият представител на държавното обвинение, който замина с министър Цветан Цветанов на двуседмичната му визита в САЩ. Цветанов и Ася Петрова се срещнаха с ръководителите на всички правоохранителни агенции на САЩ, както и с Джон Бренан - съветник на президента Барак Обама по въпросите на борбата с тероризма.
Минути след като Цветанов официално обяви, че „Хизбулла" стои зад атентата, Джен Бренън беше първият, който направи изявление и поздрави България за доброто разследване.
"България не е мишена на терористите, тя е платформа, беше използвана за техните цели", категоричен бе Калин Георгиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!