Няма указания до областните директори на МВР за засилени полицейски мерки по отношение на лица контактуващи с опозицията, заяви в парламента министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той отговори на въпрос от червения депутат Михаил Миков за политиката на ведомството.
Цветанов отбеляза, че подобна практика е била характерна може би в предишното правителство, но той не приемал тя да се препраща по аналог и към сегашното.
"Основните цели и задачи на МВР е да спазва конституцията, законите и международните договори и да зачита правата и свободата на гражданите. Няма указания за политическа дейност към областните директори на МВР, те са избирани на професионален принцип", уточни министърът.
В кулоарите Цветанов коментира пред журналисти, че
няма натиск от чужди служби в дейността на МВР или ДАНС
Работим с чуждите партньори срещу организираната престъпност, защото тя е трансгранична и когато всички сме заедно и обединени, сме много по-силни, отколкото всяка една страна членка на ЕС, посочи той.
Цветанов допълни, че операция "Октопод" е заслуга в по-голямата си част на МВР и ДАНС.
По повод на вчерашното изказване на премиера, че това е война, Цветанов заяви, че победител в нея трябва да е държавата.
По думите му "Октопод" е операция, която дава начало на борбата с организираната престъпност, корупцията и срастването на организираната престъпност с държавния апарат.
Министърът посочи, че разчита на съдействието на хората, които са се допирали до "октопода" и са били притискани от него.
Той обясни интереса към Алексей Петров през последните дни с факта, че той е "на много по-високо ниво от всички останали". Той допълни, че бившият служител на ДАНС може би е предполагал за действията на МВР.
По думите му
повече от 10 години не е имало политическа воля да се разработва Алексей Петров
Реално държавата не е е успяла да работи върху него, защото ако беше успяла, днес нямаше да говорим за "Октопод", посочи Цветанов.
До днешното състояние се е стигнало заради липсата на воля у министър-прдседателите, които са били на власт през това време.
Министърът на вътрешните работи заяви, че не се притеснява за политическата си кариера при евентуално пускане от ареста на Алексей Петров.
Аз имам задължение към обществото да защитя интересите на държавата и да върна доверието на евроатлантическите партньори, за да можем да работим с партньорските служби, категоричен беше той.
В интервю за БНР днес бившият шеф на ГДБОП и настоящ директор на Агенция "Митници" Ваньо Танов заяви, че е имало
политически чадър над Алексей Петров
Преди две години този чадър е изпращал в кошчето всички разработки срещу него за връзките му с организираната престъпност.
"Отнася се за негова фирма, която извършва рекет, изнудване, събиране на дължими вземания и това ясно и категорично съм го казвал във вътрешната комисия и има достатъчно факти по този случай", посочи той.
По думите му Румен Петков съзнателно е осветил Петров като секретен сътрудник на службите, за да омаловажи дейността на ДАНС.
Танов каза още, че едва вчера е узнал за договор между агенцията и застрахователна компания, в чието ръководство е Петров.
Бившият главен секретар при управлението на ОДС Николай Радулов разказа за "Хоризонт" че още през 1997 г. на ведомството е било известно, че Алексей Петров се е занимавал с рекет и силово застраховане, а после е заплашвал журналисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!