Венета Марковска е отложила полагането на клетва за член на Конституционния съд и е сезирала прокуратурата, за да бъдат проверени всички сигнали срещу нея.
Това съобщи в интервю за БНТвицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
"Марковска трябва сама да си вземе решението.
Но към настоящия момент аз не смятам, че тази тема има някакво отношение към изпълнителната власт или към мен като министър на вътрешните работи. Но не знам защо този въпрос ми се задава постоянно, във всяко едно студио и във всяка една телевизия.
На въпрос на водещия защо МВР се е ангажирало да търси автор на сигналите срещу Марковска, а не проверява информациите от разследванията на "Медиапул" и "Капитал" срещу нея, които са подписани от журналисти, Цветанов отговори:
"Ако ни бъде възложено от прокуратурата, и ние в МВР, ще продължим и ще направим проверка. От тук нататък всичко по случая Венета Марковска е въпрос на нейно лично решение. В България има институции, които имат отношение, когато един човек се обърне към тях. Когато гражданите са се обръщали към МВР, ние винаги сме реагирали адекватно", каза Цветанов.
В МВР е постъпило писмо и се извършва проверка. Но засега няма нещо, което да може да бъде обявено публично, уточни вицепремиерът.
Той напомни, че Марковска има богат професионален стаж и в него няма нещо, което да е провокирало обществен или професионален дебат.
"Венета Марковска е зам.- председател на Върховния административен съд (ВАС). Ако погледнем,
обемът работа и компетентността й като зам.- председател на ВАС е много по-голяма и много повече вреди могат да настъпят след нейни решения или от дейността й като зам.- председател на ВАС,
отколкото като конституционен съдия", отбеляза Цветанов. "Аз мога да се застъпвам за хора, които се издигат в МВР на база постигнати резултати и професионални качества, аз Марковска не я познавам, не се застъпвам за нея", обясни вътрешният министър.
В отговор на въпрос за думите си от миналата седмица, че позицията на ЕС за извънредния доклад не е официална, Цветанов заяви: "Ами трябва да ви кажа, че
подобен сценарий сме го играли вече няколко пъти.
Задава се журналистически въпрос от журналиста на БНР, отваря се един отговор, който се прочита впоследствие, след това излиза през "Медиапул" и след това вече започва да се транслира по вътрешните канали на медийното пространство в България. Това вече го наблюдаваме 4 пъти от последните няколко години", заяви министърът.
Той подчерта, че
"никога не сме поставяли срокове за разследването на атентата в Бургас".
"Имаме достатъчно информация, която ни дава основания да имаме предположения за извършителите и за групировката, която е извършила терористичния акт, но нямаме безспорни доказателства, които публично да бъдат оповестени. Работим с нашите партньори.
В началото на разследването бяха важни техните експерти, които много помогнаха", заяви Цветанов.
Той подчерта, че обявяването на нещо конкретно, свързано с терористичния акт, трябва да е на база на безспорни доказателства. "Нямаме такива, които да водят, към която и да групировка, но имаме предположения от анализите ни", поясни вицепремиерът. Цветанов каза, че
Интерпол не участва в разследването на атентата.
Според него "включването на Интерпол е било погрешна интерпретация на журналист".
"В Рим директорът на Интерпол каза, че в момента единственото, което той е направил е да предложи отново лицето да се пусне за издирване във всички държави, за да се установи неговата самоличност и да се съдейства на разследването.
Интерпол, Европол са подпомагали със своите експерти и експертизи, които бяха направени в техните високотехнологични лаборатории. И трябва да ви кажа, че разследването е изцяло и само на българска страна, подпомагано с оперативната информация, която обменяме със съответните евроатлантически партньори.
Шефът на Интерпол г-н Нобъл ще бъде в България тази седмица, на 15-ти. Така че ще имат възможност и журналистите да зададат въпроси", отбеляза вътрешният министър.
На въпрос за делото САПАРД и обвиненията към прокуратурата, че не си е свършила работата,
Цветанов каза, че сам си задава много въпроси.
"Как на първа инстанция Марио Николов е осъден на 12 години затвор, на втора инстанция е оправдан, и със същите доказателства в Германия лицата са осъдени и излежават своите присъди? Не бих искал да влизам в голям коментар, защото имаше дори и някои, които искаха да се пише декларация на база на мои изказвания. Но е необяснимо защо едно дело от 2006 г. още е на втора инстанция", добави Цветанов.
На въпрос дали има преговори с полицаите, които искат да протестират, вътрешният министър напомни, че в МВР има шест синдиката.
"Единият синдикат изрази необосновани искания, без да ни предупредят за това и ние сме преустановили партньорството си с тях. Но работим с останалите 5 синдиката. Търсим правилно решение, смятам, че постигнахме консенсус и съм убеден, че след приемането на бюджета ще има възможност да увеличим порциона на служителите и да изпълним наредбата за получаване на допълнителни пари за храна на част от служителите", обясни Цветанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!