„Няма значение дали предстоят избори или не – БСП и ДПС са дали обещание. Това е част от политическия цикъл, а те са длъжни да изпълнят очакванията на гражданите. Трябва да има повече почтеност в политическия живот", каза председателят на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева. Тя коментира пред Нова телевизия темата с държавните субсидии.
България е европейската държава с най-големи партийни субсидии – всяка партия прибира по 12 лв. на глас. В предизборните кампании бяха чути обещания за промяна в това. Оказва се, че вероятно партиите са излъгали, защото няма и помен от промяна в партийните субсидии. От настоящите управляващи партии ГЕРБ получават по 13 млн. лв. от държавата, БСП – 11,5 милиона, ДПС – 4,4 милиона и „Атака” – 3,1 милиона.
„Когато се гледаха промените в закона за политическите партии, се направиха много твърди обещания от страна на БСП и ДПС, че ще преразгледат държавната субсидия. Георги Кадиев го предложи тогава, но те го отхвърлиха с довод, че ще бъде разгледан в момента, в който ще се обсъжда държавния бюджет”, припомня Цонева.
„В Европа субсидията средно е около 3,5 евро на глас. В Италия беше 4, сега е 2. Всъщност целта не е партиите да нямат достъп до публичен ресурс, а да отговарят на очакванията на хората. Гражданското общество трябва да настоява за почтеност в политиката. След като са дадени обещания, трябва да бъдат изпълнени”, допълва тя.
„ДПС внесоха закона за ограничаване на офшорните компании в политическия живот с довод, че го правят заради обществените очаквания. Нека сега да направят същото и за субсидиите. Не трябва партиите да бъдат лишавани от държавните субсидии, а просто те да бъдат намалени до прилични размери, съответстващи със стандарта на живот у нас”, казва Цонева.
„Предложението на „Атака” да отпаднат държавните субсидии за извънпарламентарните партии е несправедливо. Трябва да се намери друг подход”, завърши експертът.
Меглена Кунева: Партийните субсидии трябва да бъдат намалени наполовина и това да стане еднакво за всички партии, заяви , лидерът на Движение "България на гражданите" по Нова телевизия. Според нея въпросът трябва да бъде задължително уреден в новия избирателен закон.
Аз съм се позиционирала много открито в политическото пространство. Колкото и да е неприятно, мисля, че имаме правителство, което за нищо не става. То няма никакво обществено доверие, срещна силен отпор от хората и направи тежки грешки, каза Кунева.
Според нея парламентът трябва да упражнява контрол как се изпълняват законите в страната, което е разпространена европейска практика.
Решението на Конституционния съд по казуса Пеевски Кунева нарече вид хореография. В момент, когато в страната ни е толкова необходимо да се усети дори малък порив на справедливост, КС си измива ръцете по този начин, каза тя. Според нея у нас има политически картел, т.е. срастване на политически интереси със силни интереси в икономиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!