П редседателят, заместник-председателите и секретарят на Централната избирателна комисия ще се избират от Народното събрание по предложение от парламентарно представените партии, решиха депутатите с приемането на второ четене на текстове от проекта на нов Изборен кодекс.
За председател, заместник-председатели и секретар не могат да бъдат избрани хора, предложени от една и съща парламентарна група или от народни представители от една и съща парламентарна група.
Останалите членове на ЦИК ще се назначават от президента по предложение от партиите и коалициите, представени в Народното събрание и в Европейския парламент, като се запазва съотношението между политическите сили в Народното събрание.
Тези партии и коалиции, които имат свои представители в ЕП, но не са представени в българския парламент, ще имат право на един свой член в ЦИК.
От ГЕРБ възразиха, че с приемането на тези текстове се загърбва един баланс и принципи, действащи при конституирането на ЦИК през последните години, и апелираха да се запази старата процедура на назначаване на Комисията след консултации при президента с партиите или коалициите, представени в НС и ЕП.
ЦИК вече ще бъде постояннодействащ орган, който ще се подпомага от администрация
Комисията ще се състои от общо 19 членове, които ще се назначават след проведена публична процедура. Мандатът на членовете на ЦИК ще бъде пет години. Членовете на ЦИК трябва да имат висше образование с минимална образователно-квалификационна степен "магистър" и професионален опит не по-малко от седем години.
Препоръчително е да са завършили право, информатика и компютърни науки, математика, обществени комуникации и информационни науки, политически науки и социология.
Председателят на Комисията трябва да е правоспособен юрист с не по-малко от десет години стаж, решиха депутатите. Първоначалните изисквания за стаж бяха занижени по предложение на председателя на комисията по Изборния кодекс Мая Манолова, направено в пленарна зала. Тя подкрепи искането на ГЕРБ за намаляване на изисквания стаж и предложи компромисно решение.
В параграф 6 на Изборния кодекс (ИК) на Искра Фидосова е обмислена хипотезата за предсрочни парламентарни и президентски избори.
Така председателят на парламентарната комисия за нов кодекс Мая Манолова отговори на коментари на депутати от ГЕРБ, които смятат, че с текстове от новия ИК се прави опит за държавен преврат, тъй като предвиждали предсрочни президентски избори през 2014 г.
Тя определи съмненията на ГЕРБ като "тежка параноя или бръмбари в главите на някои политици". Във варианта за второ четене на Кодекса 2014 г. е коригирана на 2016 г. по отношение вота за президент и вицепрезидент. Манолова обясни, че в преходните и заключителни разпоредби на всеки закон се описват всички възможни хипотези, които биха създали правен проблем.
Вероятно ще се стигне до сигнал до Конституционния съд за текстове от Изборния кодекс, каза на брифинг в парламента заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева,
предаде Агенция "Фокус". "Актуален е въпросът дали ще има текстове, които да бъдат атакувани към Конституционния съд. Това можем да направим ние. Ако нещата се случват по начина, по който върви гласуването, вероятно ще се стигне до сигнал до Конституционния съд, тъй като сте свидетели как на коляно след съгласуване между шефовете на парламентарните групи на мнозинството, ад хок се променят текстове, което изцяло променя систематиката на такъв сложен нормативен акт и няма начин да не се стигне до изключително груби грешки”, заяви Цачева.
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев добави, че в Параграф 12 от проекта на Изборен кодекс има нещо, на което трябва да обърнат внимание и службите за сигурност.
"Там се предвиждат и предсрочни парламентарни избори. Къде се ражда този политически инженеринг, къде е това задкулисие, кой може да си позволява такова нещо и то да се предоставя във Венецианската комисия? В споменатия проект се има предвид, че правителството ще е паднало и ще има нови избори. Не може така да се случват процесите в България само благодарение на опорни точки”, посочи Главчев.
Парламентът прие на второ четене и текстове, свързани с избирателните списъци
Според разпоредбите тези списъци се съставят от общинските администрации по населените места, в които се води регистър на населението, и се подписват от кмета на общината, на кметството или от кметския наместник, и от секретаря на общината.
Всеки избирател се вписва само в един избирателен списък. Избирателните списъци се съставят по постоянен адрес. При избори за народни представители и за президент и вицепрезидент избирателните списъци се съставят в една част, в която се вписват всички български граждани, които имат право да гласуват.
При вот за български представители в Европейския парламент, както и на местни избори избирателните списъци ще се съставят в две части - в първата се вписват всички български граждани, които имат право да гласуват в съответния вид избор, а във втората - гражданите на друга държава-членка на ЕС, които имат право да гласуват на съответния избор.
От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали, както и имената на тези, за които това изрично е предвидено в кодекса. Списъкът на заличените лица ще се изготвя от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие.
Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието ще предоставя на ГРАО данни за лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода, за автоматизираното им заличаване от избирателните списъци.
Избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес не по-късно от 14 дни преди изборния ден. Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник и съдържа единния граждански номер на избирателя, вида и номера на документа му за самоличност и подпис или чрез електронно заявление през интернет страницата на съответната община по настоящия адрес.
При избори за общински съветници и за кметове искането се прави, при условие че избирателят има настоящ адрес през последните 6 месеца преди изборния ден в съответното населено място. Хората с трайни увреждания, които желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, трябва да заявят желанието си не по-късно от 20 дни преди изборния ден писмено чрез заявление по образец, подписано саморъчно и изпратено по пощата, факс или чрез електронно заявление през интернет страницата на съответните органи.
Организационно-техническата подготовка и обезпечаване на изборите, включително с техника, консумативи и машини за машинното гласуване, ще се осъществяват от Министерския съвет,
кaкто и от областните и общинските администрации във взаимодействие с избирателните комисии, решиха депутатите. Разходите по подготовката и произвеждането на изборите, включително за машинното гласуване ще са за сметка на държавния бюджет. Министерският съвет трябва да приеме план-сметка за изборите не по-късно от 55 дни преди изборния ден.
Според кодекса министърът на външните работи и българските посланици трябва да публикуват на електронната страница на МВнР и на дипломатическите ни представителства условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната. До 55 дни преди изборния ден дипломатите е необходимо да поискат съгласие на приемащата държава за провеждане на изборите и разкриване на избирателни секции.
Ръководителите на мисии зад граница ще оказват организационно-техническо съдействие на кандидатите при провеждането на срещи с избирателите. В хода на дебатите зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева обвини председателя на комисията за Изборния кодекс Мая Манолова, че от осем месеца лъже българските граждани, че "ерата на хартиените бюлетини е останала в историята". Тя допълни, че вносителите на кодекса предвиждат машинното гласуване ще бъде въведено само в някои секции.
Манолова отговори, че това се прави, за да може новият тип гласуване да се въвежда постепенно, с което да се избегнат грешки. Разбирам, че новият Изборен кодекс ви е камъче в обувката и ще направите всичко възможно да попречите за неговото приемане, коментира Манолова.
Когато от парламентарната трибуна се говори за лъжи, трябва да наведете глава и да се извините на всички български граждани, които лъгахте осем месеци за това, че ще има машинно гласуване, репликира Десислава Атанасова. По повод сравнението на Изборния кодекс с "изборен комикс" Манолова коментира: "Много са плоски тези опити за анимационни каламбури, но какво да очакваш от депутатски карикатури".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!