ЦИК все още няма готовност да обяви официалните резултати от първия тур на изборите за президент, тъй като продължава приемането на протоколи от общинската комисия в София, където имаше забавяне и проблеми.
Срокът за обявяване на резултатите, заложен в новия Изборен кодекс, изтече снощи.
"В момента приемаме протоколите на ОИК-София. Иначе всички други протоколи са обработени", коментира говорителят на ЦИК Ралица Негенцова.
На въпрос защо се е забавило толкова много пристигането на документите от ОИК в София Негенцова отговори, че не би могла да каже защо.
"Все пак не забравяйте, че на 23 октомври се произвеждаха не само избори за президент и вицепрезидент на България, но и за местни органи на власт, които пък от своя страна водиха избори на общински съветници, избори на кметове на общини, кметове на кметства. Това са много данни, които трябва да бъдат въведени, много са кандидатите и това води съответно до нуждата от повече време, както за попълване на протоколите, така и за отчитане на резултатите", заяви говорителят на ЦИК.
Негенцова изрази надежда до края на деня от ЦИК да могат да обявят данните.
"Силно се надявам, но не забравяйте, че протоколите, които са за столичната Общинска избирателна комисия са от 1425 секции. Всичките членове на ЦИК са включени в приемане на протоколите на ОИК София и се надяваме в много бързи темпове да приключи приемането на документите и необходимото време за обработка да бъде до максимум съкратено.
За да бъдат обявени едни резултати, те трябва да бъдат реални. Изборният кодекс, отчитайки много други неща, свързани с това, че се произвеждат два вида избори в един и същи ден, не беше отчел именно тези възможности и необходимостта от технологично време", каза оке Негенцова.
В момента на сайта на ЦИК са обявени резултатите при обработени 96,84% от протоколите.
От парламентарната трибуна днес опозиционни партии направиха декларации, като от БСП заявиха, че на места ще искат касиране на вота, а ДПС предложи да се създаде парламентарна анкетна комисия, която да проучи незаконните, според движението, действия на МВР по организиране на изборния процес.
Заради публикации в медиите за т.нар. "забранителни списъци", регионалният министър Лиляна Павлова заяви днес, че предоставените от ГРАО в деня на гласуване за президентските и местните избори списъци са били верните списъци.
Преди първия тур на изборите ръководството на ГРАО е изпратило писма до общините да проверят още веднъж дали наистина са правилно въведени в информационните масиви на общините данните за 12 хил. души, за които е имало информация, че са попаднали в "забранителния списък".
Данните на 11 хил. от 12-те хиляди души са били коригирани преди изборния ден, каза Палова.
Случва се в този момент да има и други хора, които ги няма в списъците, но това е ангажимент на общинските служби по регистрация, тук няма отношение ГРАО, добави тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!