Няма направен призив за пряка агитация в деня за размисъл.
Това заяви на пресконференция председателят на ЦИК Красимира Медарова.
По отношение на дадените пресконференции от различни политически сили в деня на размисъл след акцията на прокуратурата в Костинброд ЦИК е взела решение, според което няма налице законово основание за установяване на нарушение, заяви в отговор на въпрос Медарова.
От ръководството на ЦИК обясниха, че за такова нарушение в предизборния ден се смята само призив за агитация за определена политическа сила, участваща в изборите.
Такова според комисията няма, според изгледаните от тях материали, излъчени в медиите.
На въпрос означава ли това, че исканото от партия ГЕРБ и заявено от нейния лидер Бойко Борисов на пресконференция днес касиране на изборите, е невъзможно, Медарова каза, че това е от компетенцията на Върховната касационна прокуратура, след подаване на съответната жалба там.
Ръководството на ЦИК обяви официално резултатите от парламентарните избори на 12 май т. г. на пресконференция днес, спазвайки законоустановения четиридневен срок за това.
Говорителят Ралица Негенцова съобщи броя на общо гласувалите - 3 542 195 души.
Четирипроцентовата бариера минават кандидатите, получили над 141 687,8 гласа.
За партия ГЕРБ гласовете си са дали 1 081 605 от избирателите, което е равно на 30,52%, и съответно ГЕРБ взима 97 мандата.
"Коалиция за България" е с 942 541 гласа, равно на 26,61% процента и 84 мандата.
ДПС е подкрепено от 400 466 гласоподаватели, равно на 11,31% от общия им брой и 36 мандата.
"Атака" взима 7,30% от гласовете, което означава, че за нея вота си дали 298 471 души и ще има 23 мандата.
Недействителните бюлетини, отчетени от ЦИК, са 90 047, което е равно на 2,48%, информира Бисер Троянов. Обикновено те са попълнени не по образец бюлетини в страната и в чужбина, уточни той.
При положение, че в страната има над 11 900 избирателни секции този процент е нищожен, смята Ралица Негенцова.
Председателката на ЦИК Красимира Медарова припомни, че народните представители, които са в повече от един многомандатен район трябва в еднодневен срок да решат в кой от тях ще останат. Броят на тези депутати е 20. Ако те не сторят това в срок, ЦИК ще вземе решение вместо тях, поставяйки ги в района, в който са се регистрирали първо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!