С поред вицепремиера Меглена Кунева профилът на ръководителя, който ще оглави новото антикорупционно бюро, трябва да е човек с много висока репутация, професионалист и в момента, в който заеме тази длъжност да прекъсне всякакви връзки с партии.
"Когато говорихме с премиера, той каза същото – трябва човек с много висока репутация",
коментира Кунева пред журналисти.
Тя подчерта, че няма конкретно никого предвид.
"Всички трябва да разберат, ако законът остане в този вид и начинът на избирането му остане в този вид – той ще бъде предлаган от Министерския съвет и утвърждаван от президента, но в момента, в който това се случи всякакви връзки между политическите партии и шефа на това бюро трябва да бъдат прекъсвани", каза тя.
"Навсякъде по света щом имаш избор, някой се ангажира политически с този избор, но
въпрос на зрялост на обществото и на политическа култура е да се знае, че този човек е избран заради неговата независимост, а не за да бъде зависим",
категорична бе тя.
Кунева посочи, че всичко всъщност минава през политическа подкрепа и даде за пример шефа на БНБ, квотите в КС и ВСС.
"Навсякъде има един сегмент, който е свързан с политическа партия и политическа воля, но това не означава, че когато си казал ето този човек ще свърши работа, това означава да я върши за определена политическа сила. Това трябва да се прекрати иначе просто държавата няма как да съществува", допълни вицепремиерът.
"Трябва да се обмислят промени в конституцията и заради борбата с корупцията, за да може да се отзовават изборните длъжности,
когато има неопровержими доказателства за корупция и конфликт на интереси", подчерта Кунева по повод внесения за обществено обсъждане Закон за предотвратяване на корупцията по високите етажи.
Тя посочи, че към момента е възможно да се освобождават от длъжност лицата, които са назначени, в това число министрите, директорите на агенции или директорите на дирекции по министерствата, но има законов вакуум по отношение на изборните длъжности като депутати, кметове и общински съветници. По думите ѝ този вакуум може да бъде запълнен с промени в основния закон.
"Антикорупционните сигнали трябва да бъдат далеч от намека за клевета.
Те трябва да имат аргументи и реални информация, за да може по тях да се работи. Конфликтът на интереси е по-широко понятие от корупцията. Законът има две цели – да проверява имуществото и да предотвратява конфликта на интереси. Така ние на практика събрахме цялата материя в един орган", обясни Кунева.
По думите ѝ законът е съгласуван, включително е взет предвид опитът в Европа, а и в световен мащаб.
"Ще има достатъчно време, за да се чуят различни мнения от граждани и НПО", допълни тя и посочи, че ще информира още този вторник и парламентарните групи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!