Предизборната треска, която е обхванала редица депутати, разтревожени за бъдещето си, почти всеки ден ражда новини за напускания, вливания, прегрупирвания. Депутати, които не виждат шанс да влязат в следващия парламент с листите на коалицията СДС-ДСБ, търсят нови възможности.
Днес парламентарната група на Обединените демократични сили (ОДС) остана с минимума от десет души, след като още четирима официално я напуснаха: Марио Тагарински, Иван Колчаков, Димитър Димитров и Димитър Йорданов.
Те твърдят, че стават „независими народни представители”, но всъщност надеждата им за влизане в следващия парламент е да ги приеме Яне Янев от партия „Ред, законност и справедливост”.
Официално и четиримата депутати заявиха, че причина за напускането им е предизборното коалиране на Съюза на демократичните сили (СДС) с партията на Иван Костов Демократи за силна България (ДСБ).
„Голяма група демократи водим преговори и до края на седмицата се надявам да направим нова група”, заяви бившият кмет на Пазарджик Колчаков.
„СДС е вече история, не ми се остава в историята, там по-достойно място има Иван Костов”, допълни той. Според него СДС вече не съществувал като партия и затова дори не било необходимо да подава заявление за напускане.
Колчаков не обясни като какъв е съществувал СДС преди няколко месеца, когато той беше зам.-председател и главен секретар.
„Това, което е останало от СДС – черупката, е приватизирано от Иван Костов”, подчерта Колчаков. Той излезе от ръководството на партията през юни 2007 г., а преди това активно и демонстративно работеше за коалиция между ГЕРБ и СДС. Това му създаде значителен брой вътрешнопартийни опоненти, които още тогава държаха на коалиция на СДС с ДСБ.
Колчаков обвинява сегашното ръководство на СДС, че води преговори дори с бивши народни представители от "Атака", което определя като "поредното фиаско".
Народният представител от Велико Търново Димитър Йорданов заяви, че освен парламентарната група, напуска и Националния съвет на партията. Една от причините била, че не е изпълнено решението за създаване на широка дясна коалиция.
Йорданов заяви, че засега остава член на СДС. Там остава и другият напуснал днес парламентарната група - Димитър Димитров от Варна. Той шумно протестира, след като се разбра, че предизборното споразумение, подписано от Мартин Димитров и Иван Костов, предвижда водачът на варненската листа на кандидатите за депутати да бъде от ДСБ.
Всъщност парламентарната група на ОДС, отдавна няма основание да се нарича така. Постепенно я напуснаха почти всички, които през 2001 г. използваха СДС, за да влязат в Народното събрание: Мария Капон и Елеонора Николова, които сега се водят независими, Яне Янев, който си направи нова партия, Любен Дилов-син и Ася Михайлова от „Гергьовден”, Марио Тагарински от Демократическата партия
По едно време Стефан Софиянски, Румен Ангелов и Борислав Българинов се скараха с Красимир Каракачанов от ВМРО, който се сближи с политическите представители на следствения милионер Христо Ковачки. Те напуснаха коалицията Български народен съюз (БНС), чрез която влязоха в 40-то Народно събрание, и се вляха в ОДС, но бързо си тръгнаха, за да търсят сближаване с Яне Янев.
В момента в групата ОДС са депутатите от СДС Йордан Бакалов, Христо Кирчев, Ваньо Шарков, Надежда Михайлова, Венцислав Върбанов, Иван Сотиров, Лъчезар Тошев, Мартин Димитров, Петър Попов, Ясен Попвасилев. Десетият е Венцислав Върбанов, който влезе в 40-то Народно събрание с БНС, но сега не последва Софиянски при последния му завой.
Винаги преди избори през последните 19 години е имало по-малка или по-голяма недоволна група, която е напускала СДС. Това не се случи само през 1997 г., когато, след краха на управлението на БСП, начело с Жан Виденов, голямата победа на СДС беше предварително сигурна.
А ето и другите номадски движения в 40-то Народно събрание:
Коалиция „Атака” влезе с 21 депутати, сега са останали 12. ОДС влезе с 20 – сега е на минимума – 10. ДСБ – от 17 са останали 13. Групата на Български народен съюз изобщо е заличена.
От 53-мата депутати на НДСВ напуснаха 18, от тях 16 създадоха новата група БНД, един е независим, а един неофициално представя ГЕРБ в Народното събрание.
От Коалиция за България напусна един. Единствената група в непокътнат състав е на ДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!