Чи ири партии ще участват в сформирането на новия парламент след изборите през 2013 г. - ГЕРБ, БСП, ДПС и "България на гражданите".
Около тази прогноза се обединиха политолози по време на дискусия на тема "Политическите партии - една година преди изборите".
Георги Карасимеонов от Института за политически и правни изследвания защити прогнозата си, че "Синята коалиция" и "Атака" нямат шансове да влязат в следващия парламент. Сега управляващите от ГЕРБ са далеч от сформирането на абсолютно мнозинство, тъй като вече не могат да се позиционират като промяна на статуквото, но въпреки това ще съберат най-много гласове.
За БСП коментарът на Карасимеонов е, че след последния конгрес партията е мобилизирана, със стремеж да подобри резултатите си, освен това не се очаква в близката година да има конкурент в лявото пространство.
Рано било да се каже каква позиция ще заеме ДПС на изборите, както и каква ще бъде реакцията на партията на Меглена Кунева.
Георги Карасименов постави акцент върху въпроса кой ще привлече протестния вот след процеса на разпадане на националистическата партия. По думите му има условия за създаване на нова такава формация.
Той очертава четири управленски перспективи след изборите догодина:
- ГЕРБ, получавайки най-много от гласовете, да продължи както досега като управление на малцинството, подкрепено от определена партия;
- ГЕРБ в коалиция - възможностите са две - с ДПС или с "България на гражданите";
- тройна коалиция без участието на ГЕРБ;
- провал на коалиционните преговори и насрочване на нови избори.
Според Петър-Емил Митев от Института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски" не е възможна коалиция между ГЕРБ и ДПС. Той прогнозира, че на следващите избори може да има друга партия, за която да гласуват българските турци, визирайки намеренията на Касим Дал.
Доайенът на българските социолози смята, че огромно значение на изборите ще има въпросът за бъдещето на Европейския съюз, както и това, че според него европейското членство на България е неефективно.
Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания предвижда през оставащата една година до изборите ГЕРБ да успее да задържи значителна част от избирателите си, БСП да има проблеми с мобилизирането на електората си, ДПС да вземе добър среден резултат на изборите, без да е уязвим от Касим Дал.
"България на гражданите" има големи възможности, но и крие големи рискове, "Атака" преживява процес на институционален разпад, "Синята коалиция" може както да се разпадне, така и да бъде "помощно колело" в следващия парламент.
Антоний Тодоров от Българската асоциация за политически науки определи, че партиите в България страдат от структурна криза. По думите му това се изразява в лошо обществено отношение.
Младите предпочитат да участват в движения, а не в партии. партиите нямат каузи, липсва вътрешен диалог в тях. Според Тодоров новото и различното на тези избори ще бъде, ако десните партии не успят да влязат в Народното събрание, което не се е случвало след 1990 г.
Той коментира, че позицията на Меглена Кунева ще бъде много въздържана, тъй като ако побърза да се обвърже в коалиция, това няма да бъде в нейна полза.
Анализатори: Четири партии в новия парламент след година
Около тази прогноза се обединиха четирима политолози по време на дискусия на тема "Политическите партии - една година преди изборите"
14 юни 2012, 14:28
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!