Н яма законно основание за нова екооценка за природен парк "Странджа”. Абсурдно е ние да сме против това общините да имат общ устройствен план. Оценката вече е направена през август 2008 г. Тя предвижда мерки за защита на околната среда и на местообитанията на редките и защитени видове в парка. Това каза зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев в сутрешния блок на Нова ТВ.
Андрей Ковачев от ПП "Зелените" изясни проблема в ефир – по време на управлението на Тройната коалиция с министър-председател Сергей Станишев е одобрен Общ устройствен план, който включва леглова база със 75 хил. легла в парк "Странджа", застрояването на почти цялата крайбрежна ивица на община Царево, включва изграждане по морското крайбрежие на всякакви урбанизирани територии. Според сегашните власти общите устойствени планове ще регулират тези неща, това е недопустимо. Всеки общ устройствен план на защитената територията на природния парк е откъсване на части от неговата площ, защото Законът за защитените територии е категоричен, че на територията на парк "Странджа" може да има само земеделски земи, гори и води.
Преди десетина дни Върховният административен съд потвърди заповед, с която се утвърждава Общия устройствен план на Царево.
Екоактивистите обвиняват Георгиев, че има вина, за да се позволи застрояването на парка и е в конфликт на интереси при взимането на решенията за застрояването му. Той е бил зам.-министър и по времето на Тройната коалиция.
Запитан дали той е човекът, подписал становището, че за да бъде издаден Общ устройствен план на община Царево не е нужна екологична оценка, Георгиев
представи такава оценка от август 2008 г.
Няма как да се направи повторна оценка, няма такава процедура, каза той. Това, което може да се направи оттук нататък, ако има сериозни притеснения за реализацията на този Общ устройствен план, е да се иска неговото изменение. Компетентният орган е Общината и съответно Министерството на регионалното развитие или Министерството на инвестиционното проектиране, трябва да се уточни кой ще е органът, оттук нататък може да се прави изменение на Общия устройствен план.
Не може да се направи повторна екооценка, защото вече е направена такава, каза Георгиев.
Имаме произнасяне на Върховния административен съд. Аз не мога да коментирам тези решения,
според които заповедта е законосъобразна, заяви зам.-министърът.
Той отрече да е бил в конфликт на интереси.
Георгиев допълни, че общата леглова база е в пъти по-малка от коментираните 75 хил. легла. Всъщност става въпрос за около 20 хил.
Вижте повече във видеото:
Днес от 18 ч. в София, Пловдив, Бургас и Русе се организират нови екопротести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!