Кй й на неравенствата в Европейския парламент. От следващата парламентарна година 33 румънски и 17 български евродепутати ще получават същата заплата като техните колеги от 25-те останали страни членки - 7665 евро бруто на месец, което ще ги превърне в богаташи в страните им.
В двете най-бедни страни в ЕС, където средната месечна заплата е едва 350 евро, да спечелиш депутатско място в Страсбург е истински късмет.
Така един евродепутат ще получава три пъти повече от държавния глава, чиято заплата в България е 2140 евро, а в Румъния - 2280 евро.
Докато изборите за ЕП будят все по-малък интерес в двете балкански държави, присъединили се към ЕС през 2007 г., медиите често подчертават чисто паричния интерес от вота на 7 юни, изтласквайки на заден план политическите и други залози.
"Две категории кандидати се стремят към евродепутатски пост: тези, които искат добра заплата, комфортен живот и възможност да пътуват, и професионалистите. Румъния има представители и в двете категории", отбеляза наскоро румънският седмичник "Бании ностри" (Нашите пари).
Има редица предимства, на които се радва едно място в ЕП, както и различни тънкости, позволяващи да се пести от разходите. "Ако се направи сметка, се стига се до 13 000 евро на месец", уверява изданието, което пише с ирония за
"безделния" живот на евродепутатите
За декана на Факултета по политически науки на Румъния Кристиан Преда, кандидат на управляващата Демократично-либералната партия , "финансовият залог не е важен". "В противен случай нямаше да приема да преподавам в университета за смешна заплата", уверява той.
Ако бъде избран, този политически съветник на президента Траян Бъсеску ще бъде по-добре заплатен, отколкото неговият шеф.
"Без съмнение става дума за странна ситуация, но не повече от тази на някои държавни служители, чиито заплати са по-високи от тези на министри или на президента", смята той.
Тези избори стават точно в момент, когато в Румъния се вихри дебат за заплатите в държавната сфера след разкрития за "астрономически" доходи, получавани от някои привилегировани.
В съседна България "размерът на заплатите на евродепутатите няма да има отражение върху поведението на избирателите, които вече знаят, че тези, които работят в европейските институции имат главозамайващи доходи", според политолога Кольо Колев.
Той смята обаче, че известна завист може да се чувства сред депутатите в българския парламент. Списъците обаче вече са изготвени.
Същото мнение изразява и колегата му Огнян Минчев, който не изключва "напрежения сред депутатите". Но все пак "място в ЕП е елитна позиция, предизвикваща завист, което релативизира проблема за заплатите".
Стимулирани от желание да станат известни в Брюксел
или от по-материални мотиви, много политици от двете страни водиха трудна битка, за да получат място на избираема позиция в списъците с кандидати, която вече даде жертви.
В България популярната депутатка Татяна Дончева се оттегли от политическия живот, тъй като не фигурира сред първите трима в списъка на социалистите.
В Румъния бившият министър на външните работи Адриан Чорояну напусна с гръм и трясък опозиционната Националнолиберална партия, смятайки, че позицията, на което е поставен в списъка, не е избираема.
АФП: Евродепутатите от България и Румъния - бъдещите богаташи
В двете най-бедни страни в ЕС, където средната заплата е едва 350 евро, да спечелиш депутатско място в Страсбург е жив късмет, пише АФП
1 юни 2009, 14:59
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!