Н езабавно да започне процедура за влизане на България в единния банков надзорен механизъм на ЕС, който е първа стъпка към присъединяване към еврозоната. За това са се разбрали участниците в консултациите при президента по финансовото състояние на страната, съобщи след края им държавният глава Росен Плевнелив.
БНБ пък ще поиска проверка от Европейския банков орган за оценка ефективността на надзора върху банките в България.
След консултациите на "Дондуков" 2 стана ясно още, че ще се предвиди и законова инициатива за подобряване ефективността на банковия надзор и ясно носене на отговорност.
"Голямата новина от днешните консултации – има пълен консенсус незабавно да стартира процедура за влизане на България в единния банков надзорен механизъм на Европейския съюз. Това е първата стъпка на присъединяването на България към Европейския банков съюз", обяви Плевнелиев.
"Обединихме се, че
общественото доверие в банковата система е ключово условие за финансовата стабилност
в страната и за функционирането на икономиката. Има пълно съгласие, че необходимостта от приемането на пакет от мерки, е важна и те ще бъдат стартирани", категоричен бе президентът.
Росен Плевнелиев заяви, че на консултациите са дебатирани и мерки относно казуса около Корпоративна търговска банка, така че да се направи ясното разделение, че "честният данъкоплатец ще бъде защитен, а престъпното поведение да бъде наказано с цялата строгост на закона".
"Банковите депозити до 100 хил. евро в България са гарантирани със закон.
Това се отнася до всички клиенти на КТБ и правителството разполага с ресурс за това", увери той.
"Цялата мощ на държавата ще бъде насочена за това извършените престъпления да бъдат наказани с цялата строгост на закона. Обединихме се около това да се извърши международен одит на банката", съобщи още Плевнелиев.
"Не се постигна консенсус по това дали в казуса с КТБ да се спазва сегашното законодателство или да се предвиди нов специален закон.
Тук политическите сили и институциите, правителството, БНБ, МФ не постигнаха съгласие. Очевидно в следващите дни ще продължат да търсят окончателно сходство в позициите си. За мен това не е проблем поради факта, че България има модерно съществуващо законодателство. Ако не се постигне консенсус за приемане на нов специален закон, важи добре разписаното и адекватно, разумно законодателство, което ще трябва да се спазва. Вероятно в следващите дни БНБ ще визира конкретните срокове, в които ще се отваря тази посочена банка", обяви Плевнелиев.
Плевнелиев посочи още, че е имало дебати и по темата с еврофондовете и как страната да успее да ускори усвояването на тези средства.
"До 2015 г. България трябва да усвои 3 млрд. евро, а правителството, което и да е то, трябва да предвиди необходимите средства и бенефициентите да бъдат подпомогнати", заяви президентът.
"Правителството декларира, че ще актуализира бюджета на Здравната каса.
Народното събрание ще приеме промени в Закона за държавния бюджет, инициирани от кабинета "Орешарски", като плавен преход към служебното правителство, както и да се даде възможност на служебното правителство да сключва държавни заеми", каза още Плевнелиев.
Консултациите при президента Росен Плевнелиев с парламентарно представените политически сили и с изпълнителната власт за финансовото състояние на държавата продължиха близо 4 часа.
В сградата на президентството влязоха председателят на Народното събрание Михаил Миков, председателите на всички парламентарни групи без партия "Атака", министър-председателят Пламен Орешарски, заместник министър-председателят Зинаида Златанова и министърът на финансите Петър Чобанов. На обсъждането участват и главният прокурор Сотир Цацаров, управителят на БНБ Иван Искров и подуправителят на БНБ Калин Христов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!