България ще бъде сред държавите, които няма да посочат дата за започване на преговори на Македония с ЕК.
Позицията на България относно определяне на дата за старт на преговори за членство на Македония в ЕС е била обсъдена на среща на президента Росен Плевнелиев с премиера Бойко Борисов.
Темата ще бъде във фокуса на предстоящото заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Плевнелиев и Борисов са категорични, че страната ни подкрепя европейската перспектива на Република Македония, но българската подкрепа не е безусловна и зависи от изпълнението на критериите за членство, сред които приоритетно място заемат добросъседските отношения.
Според президента и министър-председателя перспективата за еврочленство ще се отключи не чрез пропаганда и "маркетингови кампании", а чрез реални действия за засилване на добросъседските връзки между България и Македония.
Припомня се, че за да се постигне напредък в тази посока, България предложи на Македония двете страни да подпишат Договор за добросъседски отношения, приятелство и сътрудничество върху принципите на Декларацията от 1999 г., да се постигне договореност за съвместно честване на бележити личности и събития от общата ни история и да се прекрати антибългарската кампания и подмяната на исторически факти.
Очаквам до края на деня да имаме решение, което да посочи пътя, който Македония трябва да извърви, за да премине стъпка напред към присъединяването си към ЕС, заяви пред журналисти в Брюксел министърът на външните работи Николай Младенов преди началото на заседанието на Съвета на ЕС по общи въпроси.
В отговор на въпрос той уточни, че няма промяна в българската позиция. За България е важно това, за което говорихме през последните месеци и за което настояваме от години, да видим като резултат -
акцент върху добросъседските отношения с нашата страна, прекратяване на антибългарската кампания
и това постоянно заяждане, което нашето общество трябва да търпи от страна на нашите съседи. Заложили сме двустранен процес, за да потвърдим ангажиментите, които тази държава е поела към България в декларацията от 1999 г., с нов договор.
Надявам се преговорите ни по договора да започнат през следващата седмица. За да има Македония българската подкрепа, тя трябва да докаже, че е готова да изпълни всички критерии, включително за добросъседски отношения, заяви Младенов по повод темата за даване на Скопие на
дата за начало на преговорите за присъединяване към ЕС.
Нямаме интерес да видим Македония изолирана и отпаднала от процеса на разширяване на ЕС - напротив, имаме интерес тя да се движи винаги напред, но на основата на изискванията, които всички сме спазвали, за да станем част от съюза, уточни министърът.
За мен остава учудващо, как в една страна, която иска да бъде част от европейското семейство, може да е грях, проблем, причина за уволнение, ако човек заяви своите етнически корени, отбеляза министърът в отговор на въпрос, свързан с отношението в Македония към хора с българско самосъзнание. Хората, които живеят на територията на всички наши съседи и имат българско самосъзнание, трябва да получават и ще получават подкрепата на българската държава, заяви Младенов.
В отговор на въпрос той посочи, че
чуваемостта на ЕК и на останалите държави в ЕС към българската гледна точка по този въпрос се е повишила
чувствително през последните месеци, защото става дума за конкретни данни за нарушаването на правата на хора, които нямат никакъв грях, освен да са заявили публично, че са българи.
Критериите са ясни, еднакви за всички и с тях компромис не може да бъде правен, но предвид специфичната ситуация на Сърбия и на Косово, днес трябва да излъчим много ясен сигнал на политическа подкрепа и към тези две страни, за да покажем, че европейската им перспектива е валидна, заяви министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!